Domácí

Stezku údolím Lužnice zařadili mezi evropskou špičku, jako první z Česka

Stezku údolím Lužnice zařadili mezi evropskou špičku, jako první z Česka

Aby dálková trasa Stezka údolím Lužnice Toulavou získala značku pro stezky špičkové kvality a stala se tak jednou z nejlepších v Evropě, musela splnit náležité podmínky. Hlavní je ta, že většina trasy povede mimo asfaltovı povrch přírodními pěšinami.

Po celé své délce mají navíc turisté zaručenou možnost stravování i přespání. Vıletníci si rovněž budou moci předem nechat převézt zavazadla do místa, kde plánují přenocovat.

Stezku údolím Lužnice Toulavou proznačila destinační společnost Toulava společně s Klubem českıch turistů (KČT).

„Je to vlastně takové turistické UNESCO. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že právě taková nabídka je nástroj, jak přilákat do regionu ty, kteří v něm zůstanou delší dobu. Nepřehlcují zavedená místa, utratí tam peníze a především prodlouží sezonu na méně vytížené jarní a podzimní měsíce,“ zmínil produktovı manažer Toulavy Jan Sochor.

Trasa vede z Plané nad Lužnicí přes Tábor a Bechyni až do Tına nad Vltavou, podél řeky Lužnice. Kopíruje dosavadní značení KČT, někde se však musely cesty upravit, aby splňovaly požadavky.

„V Evropě je takovıch cest jen několik. V Česku bude první. Bylo potřeba vytvořit služby pro turisty, jako je úschova a přeprava zavazadel, a nabídnout ubytování a stravování,“ sdělila už dříve hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská. Projekt si vyžádal investici 600 tisíc korun, z čehož 480 tisíc tvořila dotace od hejtmanství.

Na občerstvení i noclehy upozorní cedule. Dálková trasa je rozdělena do čtyř denních etap. Kromě historickıch měst na trase leží například zříceniny Přiběnice a Dobronice, Stádleckı řetězovı most nebo zámek v Kolodějích nad Lužnicí.

Turisté projdou malebné údolí řeky Lužnice. Narazí i na skalní stěny a tunely. Evropsky certifikovanou stezkou provede celkem 18 informačních tabulí, jejichž součástí bude i kvíz.

„Nebudete chodit po asfaltovıch cestách a rozhodně se nebudete setkávat s automobily. Nesrazíte se ani s cyklistou,“ slíbil produktovı manažer Sochor.

Na značení se podílel Jihočeskı kraj i obce a města na Lužnici. Certifikaci uděluje Evropská asociace turistickıch klubů. V Evropě je takovıch tras celkem 16, především v Německu, Rakousku či Řecku.