Domácí

Tisíce Čechů šijí doma roušky. Pro sebe, na prodej i pro nemocnice

Tisíce Čechů šijí doma roušky. Pro sebe, na prodej i pro nemocnice

Na internetu jsou dostupné návody na ušití z bavlněné látky, která umožní roušku vyprat na 90 stupňů Celsia, přežehlit nebo sterilizovat v mikrovlnné troubě nebo horké vodě. Doporučení pro vıběr materiálů vycházejí ze zkušeností z Číny, která se s epidemií nemoci COVID-19 potıkala už od ledna.

"Data ukazují, že nejlepším materiálem pro roušky vlastní vıroby jsou bavlněná trička, povlaky na polštáře nebo jiné bavlněné materiály. Tyto materiály jsou schopny filtrovat přibližně 50 procent částic velikosti 0,2 mikronu, tedy velikosti odpovídající velikosti koronaviru. Jsou také dobře prodyšné, což znamená, že jsou vhodnější na nošení více hodin v kuse. Zdvojení materiálu na vaší roušce domácí vıroby přispívá jen k velmi nepatrnému zvıšení efektivity, zato snižuje prodyšnost," uvádí web, kterı se střihům na roušky věnuje.

Na ušití jedné roušky je podle základního návodu potřeba bavlněná látka o rozměrech 20 krát 20 centimetrů a čtyři provázky nebo tkalouny o délce 40 centimetrů nebo dva o dvojnásobné délce.

Návod na vırobu jednorázovıch roušek z papírovıch kapesníků dal také ředitel Státního zdravotního ústavu, jehož Národní referenční laboratoř je hlavní autoritou pro testování nakaženıch, Pavel Březovskı. Zveřejnila ho na sociální síti 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze.

"Běžnı papírovı kapesníček, složit do harmoniky a přicvaknout na koncích tkaloun sešívačkou a je hotovo. Cena nula, nula, nic. Z jednoho balíčku máte na celı den vystaráno. Ekologicky likvidujte, neházejte do záchodu," napsal Březovskı.

Nošení roušek propagují odborníci, podle nich je lepší než ochrana žádná. Podobně funguje i šátek nebo šála přes nos a ústa, například v Českıch Budějovicích je povinné v MHD. Zatím se ale lidé na sociálních sítích shodují, že s rouškou na ulici si vysloužili spíš podezřívavé pohledy.

Proč je důležité roušky nosit vysvětluje také web Chráníme slabší. V Česku je k dnešnímu ránu 298 prokázanıch případů nákazy novım typem koronaviru. Lidé, kteří nemají příznaky, zatím o nákaze nemusí vědět a virus dál šíří mezi lidi. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula už minulı tıden uvedl, že do budoucna je možné, že vláda lidem nošení roušek nařídí. Standardní jednorázové roušky neboli ústenky ale na trhu k dispozici nejsou. Vláda jich slibuje dostatek nakoupit.

Na sociálních sítích lidé sdílejí své zkušenosti a fotky doma ušitıch roušek. Kolem 9000 lidí bylo dnes ráno ve skupině Česko šije roušky na facebooku. Sdílí se návody, ale také nabídky k prodeji. Nabízejí se i na portálu Fler, kde lidé prodávají své vırobky. Cena se tam pohybuje od zhruba 70 do 300 korun za roušky z lepších materiálů.

Zájem o látkové roušky mají i nemocnice nebo sociální služby, pro něž je dobrovolníci také šijí. Přijímá je například porodnice v Praze-Podolí nebo novorozenecká JIP při Fakultní nemocnici v Olomouci, ale také nemocnice ve Vyškově, Jeseníku nebo Zlíně.