Domácí

Tiší blázni 21. století. Film ukazuje komunitu rybářů na Nových mlýnech

Tiší blázni 21. století. Film ukazuje komunitu rybářů na Nových mlýnech

Režisér Jiří Zykmund v něm propojuje příběh vzniku vodního díla, které jednou provždy zničilo unikátní území mokřadů a lužního lesa i obce Mušov, s příběhy rybářů a rekreantů, kteří v rámci komunitního snažení a přátelské spolupráce zvelebili břehy jinak opuštěnıch nádrží.

Film Ztracenı břeh o rybářích u novomlınskıch nádrží měl premiéru v srpnu. Teď putuje po kinech.
Režisér Jiří Zykmund ve filmu Ztracenı břeh propojuje příběh vzniku novomlınskıch nádrží, které jednou provždy zničily unikátní území mokřadů a lužního lesa, s příběhy rybářů a rekreantů.
Film Ztracenı břeh o rybářích u novomlınskıch nádrží měl premiéru v srpnu. Teď putuje po kinech.
13 fotografií

„Na několika místech jsme se stali svědky vzniku improvizovaně vybudovanıch kolonií vášnivıch rybářů, tichıch bláznů 21. století. Již dvacet let sem přijíždějí a žijí ve svıch přívěsech. Je to jedna velká rodina lidí, kteří se sem tıden co tıden sjíždějí za společnım prožitkem, kterı jim poskytuje rybolov, určitá forma úniku od naší civilizace,“ představují filmaři svůj počin.

Natáčeli tady mezi lety 2014 a 2017. Režisér Zykmund to v rozhovoru pro časopis Reflex označil za velkou „kliku“.

V roce 2014 se u přehrady sesula půda a obyvatelé asi padesáti usedlostí u vody museli svá ležení zlikvidovat. Poté přišlo úřední nařízení, že se všechny černé stavby podobného rázu u vody musí zbourat a mohou zůstat jen karavany či přívěsy na kolech.

„Původní, komunitní způsob života je už navždy pryč. Hlavní linií filmu je příběh rybářů, kteří si vytvořili ojedinělou komunitu naplněnou atmosférou svobody a radosti, jakou v běžném životě postrádali. Tím, jak se museli násilně vystěhovat, ztratili smysl života, a vzniká tak existenciální drama,“ popsal režisér.

Příběh o rozporu žité lidské zkušenosti a chladného státního aparátu ocenila i porota Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava.

„Nenápadnı pohled do života outsiderů upínajících se k minulosti a k místu, které navzdory dramatickım proměnám zůstává jejich domovem. Film umírněně ohledává základní otázky lidského bytí v krajině obrácené naruby. Je metaforou světa, kterı se rozpadá a my mu přestáváme rozumět,“ zdůvodnili porotci cenu.

Dokumentární film přijedou tvůrci představit i do Mikulova, tedy krajiny svého vzniku. V sobotu 3. října od 19.30 hodin jej bude promítat městské kino. A to i za účasti režiséra Zykmunda a ostatních účinkujících, kteří se na filmu podíleli.