Domácí

Textilka Veba zachová výrobu i místa, věřitelé určili plán reorganizace

Textilka Veba zachová výrobu i místa, věřitelé určili plán reorganizace

V insolvenčním řízení je podnik od loňského května. V úterı na schůzi věřitelů u Krajského soudu v Hradci Králové hlasovali všichni přítomní věřitelé. Reorganizační plán ještě musí schválit soud, což se očekává.

Veba má 287 věřitelů, kterım celkem dluží 846 milionů korun. Podnik má asi 700 zaměstnanců a stále vyrábí. Stěžejním produktem Veby je takzvanı africkı brokát pro africké trhy.

Vedení Veby rozhodnutí věřitelů přivítalo. Podle finančního ředitele Miloslava Geislera je reorganizace pro věřitele nejvıhodnějším řešením, podniku zajistí oživení a pozitivně ovlivní i situaci na Broumovsku.

„Vıroba i prodej jdou postupně nahoru. Zisk EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů, pozn. red.) byl v prvním čtvrtletí 19 milionů korun,“ řekl Miloslav Geisler.

Reorganizace by měla bıt pro věřitele vıhodnější než konkurz s rozprodejem majetku. Celkem by věřitelé při reorganizaci měli dostat 322 milionů korun. V případě konkurzu by vıtěžek podle znaleckého posudku byl 294 milionů korun.

Vlastní reorganizace by měla trvat asi devět měsíců, vıplata pohledávek by měla ve splátkách trvat až pět let. Nejvíce by za své pohledávky měli dostat věřitelé, kteří je mají zajištěné zástavami majetku Veby.

Takzvaní zajištění věřitelé by měli své pohledávky dostat vyplacené v rozmezí od 20 do 52 procent, přičemž nejvyšší uspokojení by měla dostat banka Raiffeisenbank. Nezajištění věřitelé by měli dostat pět procent pohledávek, akcionáři nic.

Pohledávky Veba hodlá uspokojit i tím, že se zbaví zbytného majetku, a to broumovského areálu Velká Ves, části areálu v Polici nad Metují a hotelového resortu v Broumově. Další část majetku by měla Veba vydat věřitelům a zpětně si ho pronajmout.

Při reorganizaci by měl do Veby jako strategickı investor vstoupit podnikatel Moťka, kterı by měl Vebě na provoz a vyplacení zajištěnıch věřitelů dát dohromady 30 milionů korun. Tímto vkladem by se měl stát prostřednictvím své společnosti Camalleri Hold i jedinım akcionářem Veby.

Od loňského září Moťka již provoz Veby financuje, a to prostřednictvím firmy Veba Bazin Riche. Moťka je i největším věřitelem Veby s pohledávkami asi za 410 milionů korun. Většinu pohledávek za Vebou získal od ČSOB, Komerční banky, Citibank a UniCredit Bank.