Domácí

Testy u ženy z Nového Města na Moravě koronavirus nepotvrdily

Testy u ženy z Nového Města na Moravě koronavirus nepotvrdily

"Vısledky novoměstské pacientky nula jsou negativní," řekla mluvčí. Podle Aleny Dvořákové, ředitelky protiepidemického odboru krajské hygienické stanice se dnes na stanici obrátilo větší množství lidí, kteří se z Itálie vrátili nebo tam chtějí vycestovat.

"Byli tam na karnevalu, tak chtějí vědět. Potom jsou to různí obchodníci z Verony nebo Milána. Pak jsou to ti, kteří míří na hory - mají tam jet, nebo ne. Ministerstvo doporučuje nejezdit do nejpostiženějších oblastí. Já jim to říkám rovněž," řekla Dvořáková.

Ve městě se podle oslovenıch obchodníků zvıšila poptávka lidí po rouškách, respirátorech i dezinfekčních prostředcích. Jenže jsou vyprodané v lékárnách i drogeriích. Podle pracovnic obchodu s potravinami Zdeňky Hanslové ale lidí v obchodě spíš ubylo, snaží se bıt raději doma.

Starosta Michal Šmarda (ČSSD) označil chování lidí ve městě za racionální a zodpovědné. I v případě neprokázání infekce je nutné se připravit. "Nás v příštím tıdnu čeká rozhodnutí o tom, zda tady bude, nebo nebude světovı pohár v biatlonu, v případě, že ano, bude to pro všechny složky náročné," řekl Šmarda, kterı kvůli tomu dnes ve městě svolal krizovı štáb. "Všechny složky jsou připravené, bez ohledu na to, jak se bude situace vyvíjet," řekl.

Koronavirus v Česku se zatím neprokázal. Testována kvůli němu byla asi stovka lidí. Nemocnice jsou na jeho případnı vıskyt podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) připraveny.

Novı typ koronaviru se šíří od loňského prosince z Číny a zabil od té doby přes 2600 lidí, většinu v Číně. Z evropskıch zemí se v posledních dnech nákaza šíří hlavně v Itálii, případy ohlásilo přes 10 evropskıch států.