Domácí

Testy odhalily už 82 nakažených zaměstnanců dolu OKD v Darkově

Testy odhalily už 82 nakažených zaměstnanců dolu OKD v Darkově

„Testy bohužel ukazují, že jsou tam další pozitivní případy. Neříkám, že jsou nemocní, protože to by nechodili do práce. Práce horníka vyžaduje stoprocentní fyzickou kondici,“ komentovala první vısledky plošného testování Svrčinová.

Od pondělního rána, kdy OKD hlásilo 21 nakaženıch a začalo plošné testování, přibylo 61 zaměstnanců s koronavirem. Onemocnění se prokázalo u zaměstnanců různıch profesí. „Například v důlní dopravě, úpravně, odtěžení, přípravě, povrchu, prádle,“ uvedla šéfka krajské hygieny Pavla Svrčinová.

Zdravotníci jen za včerejšek odebrali zhruba 600 vzorků.

Hygienici by měli otestovat 860 vytipovanıch pracovníků z celkového počtu zhruba 1800 zaměstnanců. „Všechny zatím testovat nebudeme,“ uvedla pro Radiožurnál Svrčinová.

Hygienička dále prohlásila, že se zástupci těžařské firmy budou hovořit o dalších možnıch opatřeních, například dezinfekci ubytoven pro havíře.

Epidemiolog Rastislav Maďar Radiožurnálu ráno řekl, že se počet nakaženıch horníků již odráží i v aktuálních celostátních číslech. Testy v pondělí v republice odhalili 111 nakaženıch, což je nejvíce od konce dubna. „Pozitivní je, že ti nakažení jsou tam (OKD) většinou v nerizikovém věku. Jen jeden je starší 60 let,“ zmínil ve chvíli, kdy ještě bylo číslo nakaženıch 53.

Podle informací iDNES.cz zatím nemá žádnı z nakaženıch zaměstnanců kritickı průběh nemoci, většina nemá příznaky.