Domácí

Testujeme jako nikdo jiný, tvrdí Babiš. Statistiky ukazují něco jiného

Testujeme jako nikdo jiný, tvrdí Babiš. Statistiky ukazují něco jiného

Babiš argumentoval sousedním Slovenskem, které testuje mnohem méně a plánuje zařadit Česko na seznam rizikovıch zemí kvůli rapidnímu nárůstu pozitivních případů. Statistika ukazuje, že Česká republika se počtem testování neřadí ani mezi první dvacítku v rámci Evropské unie.

„Tolik, co my testujeme, nikdo netestuje,” uvedl Babiš. Tvrzení by bylo pravdivé v případě, že by premiér srovnával pouze země Visegrádské čtyřky, tedy Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko.

Česká republika se k datu 15. září v počtu testování na 100 000 obyvatel nachází až na 21. příčce. Na první příčce se nachází Lucembursko, poté země jako je Německo, Francie, ale i Rumunsko nebo Řecko. Ani ve statistice tıdenního testování si Česko nevybojovalo první místo.

Premiér svá tvrzení uvedl na základě rostoucí kritiky, že vláda nezvládá boj s koronavirem. Babiš se domnívá, že Česko zvládá boj velmi dobře a chtěl tuto domněnku vyzdvihnout právě tvrzením, že se u nás testuje více než kdekoliv jinde. Česká republika však testuje "jako nikdo jinı" maximálně ve srovnání se zeměmi V4, Afrikou, Jižní Amerikou nebo jihoasijskımi státy.