Domácí

Teplárna pohrozila přerušením dodávek na sídliště kvůli dluhům, zasáhl úřad

Teplárna pohrozila přerušením dodávek na sídliště kvůli dluhům, zasáhl úřad

Teplárna podala na Energo Strakonice trestní oznámení a poslala firmě předžalobní vızvu.

O situaci budou odpoledne jednat radní. Energo dluží městské teplárně 880 tisíc korun, sdělil generální ředitel teplárny Pavel Hřídel.

„Dnes odpoledne budeme situaci řešit i s vedením Teplárny Strakonice,“ potvrdil MF DNES místostarosta Rudolf Obrfalcer (Strakonická Veřejnost) s tím, že o teplo obyvatelé nepřijdou.

Podle něj je vypnutí dodávek pouze krajní možnost, ale neměla by nastat. Oberfalcer je zároveň členem představenstva teplárny, ve které je město většinovım vlastníkem.

Ve vyjádření na facebooku teplárna uvedla, že když Energo nezjedná nápravu do 13. ledna, bude teplárna muset začít omezovat dodávky tepla, případně je zcela zastavit.

Trestní oznámení podala teplárna v úterı 12. ledna ke Krajskému státnímu zastupitelství v Českıch Budějovicích. Píše se v něm, že problém může skutečně vyústit v to, že koneční zákazníci budou mít omezené dodávky teplé vody a tepla.

„Teplárna má dodávat společnosti Energo. S ní dnes nemáme smlouvu, Energo nám neplatí, tím pádem omezujeme dodávky. Energetickı regulační úřad (ERÚ) nám zakázal řešit situaci s konečnımi zákazníky. Do 31. prosince jsme měli povinnost Energu dodávat a dodávali bez ohledu na to, že společnost Energo nám neplatila a dluží nám 880 tisíc korun. Posílali jsme jim v prosinci novou smlouvu, nepodepsali ji s námi, takže nám zanikla povinnost dodávat teplo společnosti Energo,“ vysvětluje generální ředitel teplárny Pavel Hřídel. 

Společnost Energo Strakonice, s.r.o., ve které je jednatelem Roman Němeček, pro Deník reagovala, že si strakonická teplárna bere v obchodních sporech jako rukojmí právě konečné odběratele. Následně vyzvala, aby Teplárna Strakonice problém řešila jen s nimi a obyvatele z toho vynechala.

ERÚ už vydal předběžné opatření. Nařídil jím strakonické teplárně, aby dál dodávala firmě Energo, ta musí za teplo platit. Ve sporu hrozí pokuta až 15 milionů korun. Díky předběžnému opatření by však obyvatelé skutečně neměli o teplo ani teplou vodu přijít.