Domácí

Telefonní automaty v centru Prahy začínají mizet. Budky chce radnice využít k dalším účelům

Telefonní automaty v centru Prahy začínají mizet. Budky chce radnice využít k dalším účelům

Praha  Společnost O2 začala s odstraňováním telefonních budek a automatů v centru Prahy. Operátorovi skončila povinnost je provozovat. V Praze 1 dosud fungovalo 66 telefonních automatů. Prázdné budky po automatech chce radnice využít pro informační servis nebo jako stojany na kola. Městská část to uvedla na facebooku.

O odstranění budek a automatů usilovala radnice delší dobu, společnost O2 se podle starosty Prahy 1 Petra Hejmy (STAN) odstranění bránila. Telefonní budky využívala jako reklamní plochy. „Venkovní část kabin sloužila pro nevhodnı typ reklamy na noční provozovny spojené s alkoturismem. Interiér kabin byl také zneužíván pro distribuci a aplikaci drog,“ uvedl Hejma na sociálních sítích. 

Prázdné kabiny po telefonech v centru Prahy chce městská část dál využívat. Podle studie, kterou nechala městská část vypracovat koncem loňského roku, by mohly budky sloužit k vyvěšování informací o akcích radnice, jako zázemí pro bezplatnou vıměnu a půjčování knížek v rámci projektu KnihoBudka, jako stojany na kola či dobíjecí stanice pro elektromobily, k jejichž budování se Praha 1 už dříve zavázala.

Operátor O2 loni v říjnu oznámil, že ke konci roku 2019 ukončí provoz všech veřejnıch telefonních automatů mimo ty, které musí povinně mít v nejmenších obcích. Z tehdy provozovanıch 3900 telefonních budek jich letos zbude 1150 v obcích do 200 obyvatel.

Firma O2 Czech Republic patří do mezinárodní investiční skupiny PPF. O2 je největším poskytovatelem telekomunikačních služeb na českém trhu. V