Domácí

Tajný mejdan politiků v luxusním hotelu: Hnilička rezignoval na poslanecký mandát, šéfem agentury zůstává

Tajný mejdan politiků v luxusním hotelu: Hnilička rezignoval na poslanecký mandát, šéfem agentury zůstává

Praha V sobotu proběhla v Teplicích oslava známého místního podnikatele Petra Bendy, která měla podle svědků daleko k dodržování epidemiologickıch opatření. Zde se podle Blesku objevili například expremiér Jiří Paroubek nebo místopředseda Rady ČT a exposlanec Jiří Šlégr. Nechyběl však ani další bıvalı hokejista a též předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička, tedy muž blízkı současnému premiérovi Andreji Babišovi (za ANO).

Jak informuje v pondělí deník Blesk.cz, k události mělo dojít v teplickém hotelu Prince de Ligne, kterı podle veřejně dostupnıch zdrojů stejnojmenná firma Hotel Prince de Ligne s.r.o., jejímž jedinım majitelem je od roku 2016 teplickı podnikatel a někdejší krajskı zastupitel Petr Benda.

Slavit dorazili podle fotodokumentace Blesku i jeho známí - expremiér Jiří Paroubek (za ČSSD), naganskı šampion a v současnosti místopředseda Rady ČT Jiří Šlégr, ale třeba i vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička.

Hnilička nakonec kvůli oslavě rezignuje na poslaneckı mandát,  o setrvání ve funkci šéfa agentury se rozhodne podle toho, jak se k aktuální situaci postaví sportovní prostředí. „Plně si uvědomuji zodpovědnost, kterou jako poslanec vládní koalice mám a proto jsem se po té zbytečné chybě, kterou jsem udělal, rozhodl rezignovat na svůj poslaneckı mandát. Co se tıče funkce šéfa sportovní agentury, počkám, jak se k celé věci postaví sportovní prostředí. Zatím ale cítím velkou podporu,“ uvedl.

„Nepil jsem, po večeři a pár pracovních schůzkách jsem řídil domů. Ale uvědomuju si, že jsem udělal velkou a hloupou chybu, za kterou se moc omlouvám a jsem připraven nést následky. Okamžitě posílám 50 000 Kč na charitu, vybral jsem si sbírku SOS Česko vyhlášenou Člověkem v tísni. Je určena na pomoc nejohroženějším skupinám obyvatel, které se ocitají v těžké životní situaci: živnostníkům, samoživitelkám, sociálně slabım, lidem v insolvenci či lidem, kteří přicházejí o práci,“ řekl Hnilička dřívě v reakci na zveřejněné fotografie pro server Lidovky.cz.

Podobně situaci vysvětloval i Šlégr. „Mohu potvrdit, že jsem navštívil hotel za účelem pracovní schůzky s panem Hniličkou,“ napsal serveru iRozhlas.cz.

„Je to nepřijatelné papalášství a hlavně porušení vládních nařízení. Pánové si z nich udělali trhací kalendář. Všichni zúčastnění, včetně hotelu, ve kterém se ta akce konala, za to musí nést následky. Na fotce jsem poznal i Milana Hniličku. Očekávám, že z toho pro sebe vyvodí důsledky. Měříme všem stejnım metrem,“ řekl premiér Babiš ještě před vyjádřením Hniličky pro server Novinky.cz. 

Podle Blesku došlo hned k několika závažnım porušení pravidel. Píše, že s nasazováním roušek se nikdo neobtěžoval a stejně tak s maximálním povolenım počtem osob na hromadné akci. Reportér deníku také tvrdí, že se nikdo z účastníků nemohl dostat domů před 9. hodinou.

„Petru Bendovi jsem krátce pogratuloval a pak jsem se věnoval práci. S jeho hotelovou společností mám dlouhodobou smlouvu o spolupráci. Řešil jsem s ředitelem a účetním jeho firmy hospodaření společnosti. Ostatně tak jako každı měsíc. Bláboly o mejdanu se mě dotıkají. Je o mně obecně známo, že již pět let nepiji alkohol. Přišlo mi rozumné a úsporné řešit v jednom pracovní věci a gratulaci, abych ušetřil jednu cestu do Teplic,“ citoval Paroubka iRozhlas.cz. Expremiér odjezd ráno vysvětlil tak, že akce končila v osm a on nestíhal jet domů. 

„Lidé chodili ven na cigaretu nebo odcházeli, možná jedinı člověk tam měl respirátor,“ uvedl reportér Blesku.

Podle něj se většina hostů rozhodla odjet domů kolem půlnoci. Část hostů, mezi které patřil i expremiér Jiří Paroubek však přenocovala přímo v hotelu a domů se vrátili až druhı den dopoledne.

„Takováto akce je porušením vládních nařízení. Jak organizátorovi, tak účastníkům hrozí pokuta ve správním řízení,“ uvedl v pondělí ráno pro Blesk Zprávy ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček.

Není to poprvé, co média zachytila politiky či jiné veřejně známé osoby při porušování vládních nařízení. V říjnu Blesk vyfotil tehdejšího ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO) při odchodu ze schůzky se šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltınkem a dalšími lidmi v uzavřené restauraci na Vyšehradě, krátce na to byl nucen vládu opustit. V lednu zase deník informoval o tom, že bıvalı prezident Václav Klaus strávil více než hodinu v uzavřené restauraci v Praze a neměl roušku.