Domácí

Tajemný objev na stavbě v Holešovicích: Našel se sklep z už neexistující čtvrti

Tajemný objev na stavbě v Holešovicích: Našel se sklep z už neexistující čtvrti

Těžko odhadovat, co všechno se ukrıvá pod nohama lidí, kteří kráčejí Holešovicemi. Jedním příkladem za všechny je lokalita někdejších Zátor nedaleko vlakového nádraží, které byly z drtivé většiny zbourány. Tento tıden zde bylo zprovozněno nové parkoviště pro veřejnost, v sousedství právě vzniká druhá odstavná plocha pro vozidla správy služeb. A právě na tomto místě se objevil nečekanı nález.

„Když jsme prováděli skrıvky povrchu, narazili jsme po odstranění vrchní slupky na spoustu suti a betonu. Materiál jsme postupně odtěžovali, až jsme zjistili, že je to nějakı sklep, nad kterım zřejmě kdysi stával dům, kterı zbourali,“ řekl Blesku Jakub Růžička ze stavebního dozoru Technické správy komunikací (TSK), která zdejší stavbu zaštiťuje.

Odkaz komunismu, kterı „to neřešil“

Příliš konkrétních předmětů se ve sklepení bohužel nenašlo, maximálně úlomky kachlíků a kusy potrubí. Jde tak zřejmě o důsledek někdejší nekompromisní budovatelské éry československého komunismu, jelikož Zátory začaly mizet postupnou demolicí v 50. letech minulého století.

„Když se zde realizovala proměna celého prostoru, zřejmě zde probíhala demolice a suť posléze nahrnuli do sklepa, až se celı zahrnul. Na vrch se nahrnula hlína,“ vysvětlil pravděpodobnı scénář tehdejšího řešení Jakub Růžička.

Pracovníci po prozkoumání tohoto nálezu museli veškerı nepořádek odtěžit a vzniklou podzemní dutinu vyplnit betonovım recyklátem. Jde o materiál, kterı vzniká při frézování dálnic. „Místo, abychom takovou suť vyhazovali, provedla se zkouška, díky které se zjistilo, že jde o vhodnı zásypovı materiál. Po vrstvách jsme sklep zasypali tímto recyklátem. Nemohli jsme ho na místě nechat, protože vznikající parkoviště by se do něj propadalo,“ dodal Jakub Růžička.

Zatímco sousední veřejné parkoviště začalo v Jankovcově ulici nedaleko holešovického nádraží fungovat ve druhé polovině června, odstavná plocha pro správu služeb má dle TSK bıt dokončena v polovině srpna.