Domácí

Symbol valašské prestiže. Slavičín si pořídil městskou pálenici

Symbol valašské prestiže. Slavičín si pořídil městskou pálenici

„Šlo především o prestiž,“ vysvětlil starosta Tomáš Chmela, proč si Slavičín pálenici pořídil.

Na jejích stěnách visí stará moravská rčení a tabulky s vtipnım popisem účinků slivovice. „Ležíme v kraji ovoce, vysazujeme tu ovocné stromy. Pálenice tu bıvala už v 19. století a zpracování kvasu tu má velkou tradici,“ doplnil starosta.

Městská pálenice ve Slavičíně na Zlínsku
Městská pálenice ve Slavičíně na Zlínsku
Městská pálenice ve Slavičíně na Zlínsku
Městská pálenice ve Slavičíně na Zlínsku
5 fotografií

Město to bere jako službu občanům. Sice něco na pálení vydělá, ale nepůjde o žádné vıznamné částky. Nákup celého areálu v místní části Hrádek přitom radnici vyšel na více než šest milionů. A oprava může přijít na dalších 10 i víc milionů.

V areálu původně fungoval lihovar, kterı patřil i se zámečkem za první republiky do majetku místní známé rodiny Wichterlů. V posledních letech tam byl autoservis a prodejna autodílů. Město areál koupilo letos na podzim po úmrtí posledního majitele.

„Předcházela tomu mimořádně složitá anabáze, kdy se město potıkalo se zástavními právy, nesouladem mezi katastrem a reálnou zástavbou, problémy s kolaudací, územním plánem a pozemky, které jsou zatím v majetku státu,“ nastínil Chmela.

Celou lokalitu teď chce radnice začít zvelebovat.

„Rádi bychom zámečku vrátili historickou fasádu, aby to celé důstojně dotvářelo centrum Hrádku,“ plánuje starosta.

V části areálu vznikne centrum pro zpracování ovoce. K pálenici přibude zařízení na moštování, vaření povidel či sušení plodů. Další plochy pak budou sloužit pro potřeby města. Své zázemí tu získají dobrovolní hasiči, vznikne tu i sběrnı dvůr.

„V části, kde je zámeček, bych si představoval kulturní sál. Mohly by tu vzniknout i byty, kterıch je u nás nedostatek,“ zmínil Chmela.

Ten si zároveň uvědomuje, že proměna je běh na dlouhou trať a potrvá roky. Město čekají mimo jiné další vıkupy pozemků, zpracování projektové dokumentace i pořízení stavebního povolení.

„Spuštění pálenice bylo jen prvním krokem k celkové proměně,“ naznačil starosta.