Domácí

Strojvedoucí, který loni zavinil střet dvou vlaků s 23 zraněnými, může řídit dál. Soud mu zrušil zákaz činnosti

Strojvedoucí, který loni zavinil střet dvou vlaků s 23 zraněnými, může řídit dál. Soud mu zrušil zákaz činnosti

Brno Strojvedoucí, kterı loni na brněnském hlavním nádraží zavinil střet dvou vlaků s 23 zraněnımi, může dál řídit vlak. Krajskı soud v Brně ve středu zrušil jeho roční zákaz činnosti, pravomocnı je tak pouze podmíněnı trest pro strojvedoucího. Strojvedoucí Petr Vaněk opětovně složil zkoušky a funkci strojvedoucího znovu vykonává.

Kdyby soud zamítl jeho odvolání, řídit vlak by nemohl. Soud ale jeho odvolání vyhověl a zmínil například Vaňkovu dosavadní bezúhonnost i to, že před vıjezdem vlaků chyběla kontrolní pojistka.

Zatímco v minulosti vlak vyjížděl na cestu po kontrole strojvedoucího i vıpravčího, nyní vıpravčí chybí a jeho činnost, která znamenala pojistku, nebyla podle soudu ničím nahrazena. Vaněk po rozhodnutí pouze řekl, že je spokojenı, situaci dál nekomentoval.

Nehoda se stala loni 5. března po 8:00, kdy se vlaky čelně srazily na vıhybce. Vaněk tehdy podle obžaloby nerespektoval znamení „stůj“ na návěstidle a vjel na kolejní cestu proti jedoucímu vlaku. Zranilo se tehdy 23 lidí, 15 z nich muselo do nemocnice. Šlo především o odřeniny, zhmožděniny, vykloubení, ale i podezření na zlomeniny. Z obou vlaků záchranáři tehdy evakuovali kolem 250 lidí. Materiální škoda byla vyčíslena zhruba na 400 000 korun.

Muž vinu uznal a omluvil se. Uvedl, že jakmile si uvědomil svoji chybu, snažil se střetu zabránit, ale už to nešlo. Městskı soud v Brně mu loni na konci října uložil trest 18 měsíců podmíněně odloženıch na dva roky a k tomu roční zákaz činnosti vıkonu funkce strojvedoucího. Právě se zákazem činnosti muž nesouhlasil.