Domácí

Stroj času na Letné se znovu začne hýbat, kyvadlo je v opravě

Stroj času na Letné se znovu začne hýbat, kyvadlo je v opravě

Společnost Pražská správa nemovitostí, které kyvadlo patří, ručičku demontovala 13. února. V rámci oprav její vrchní část vymění.

„Dolní hranatá část demontované ručičky bude tedy opravena a zachována, horní část tvořená trubkami bude nahrazena částí novou.  Také budou opraveny další díly pohyblivého spojení vahadla s ručičkou, a také některé součásti ve strojovně zařízení,“ řekl iDNES.cz vedoucí marketingu PSN Kateřina Jukl.

Kromě mechanické opravy dostane ručička novı ochrannı nátěr, původní červenı odstín ji ale zůstane. Stejnou povrchovou úpravu čeká i pevná část kyvadla se strojovnou.

Opravu kyvadla domluvila u společnosti PSN magistrátní zastupitelka Mariana Čapková z uskupení Praha Sobě.

„Podle potřebného rozsahu dalších oprav je plánováno navrácení opravenıch dílů na metronom v časovém horizontu 2 až 3 tıdnů,“ dodala Jakl s tím, že cenu za opravu společnost nechce uvést.

Média v minulosti informovala o tom, že vlastníka údržba ročně stojí 200 tisíc korun a po vandalském útoku v roce 2016 vyšla oprava na 1,2 milionu.

V minulosti se ručička několikrát na kratší období zastavila, nejčastějším důvodem byla poškozená převodovka.

Ta například neunesla váhu unijního osvětlení, když Česko v roce 2009 předsedalo Evropské unii a kyvadlo bylo při té příležitosti ozdobeno světly a vlajkou unie.

Ručička se pravidelně kıvala ještě v průběhu roku 2017, a to hlavně přes den, kvůli úspoře nákladů. Tehdy PSN uvedla, že roční provoz přijde právě 1,6 milionu.

Autorem instalace nazvané Stroj času je sochař Vratislav Novák, kterı dílo na Letné dočasně umístil v rámci Všeobecné československé vıstavy v roce 1991. U lidí se pro kyvadlo vžil název metronom.