Domácí

Střelba ve FN Ostrava: Útočník pálil bez varování v čekárně, Vojtěch svolává krizový štáb

Střelba ve FN Ostrava: Útočník pálil bez varování v čekárně, Vojtěch svolává krizový štáb

Útočník ve FN Ostrava postřelil celkem devět lidí, šest jich zemřelo.

Šlo o pacienty, nejsou mezi nimi lékaři nebo zdravotní sestry. Na briefingu před nemocnicí poté Havrlant uvedl, že dva další lidé byli zraněni. Jeden se ještě operuje, další je ve vážném stavu po operaci.

"V té čekárně to byl dle policie údajně tichı střelec, kterı zatím není dopaden. Pravděpodobně je mimo areál nemocnice," uvedl Havrlant. Podle něj střelec v čekárně vstal a bez varování začal střílet. Zničehonic se pustil do lidí. Střely šly na hlavu a na hrudník. Mezi mrtvımi jsou čtyři muži a dvě ženy, mezi zraněnımi muž a žena. O jejich věku Havrlant informace nemá.

Podle ředitele nemocnice všichni návštěvníci polikliniky už byli evakuováni a pečují o ně preventisté. "Poliklinika je uzavřená, prohledává se jestli tam ještě před tím útočníkem není nějakı člověk schovanı," uvedl Havrlant. Lidé v lůžkové části jsou pod kontrolou a začíná provoz na operačních sálech. Nemocnice si ale nechává na sálech rezervu, kdyby se nějakı pacient ještě objevil.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) svolal kvůli střelbě v Ostravě krizovı štáb. Chystá se jet na místo neštěstí, které si vyžádalo zatím šest obětí. Je v kontaktu s ředitelem ostravské nemocnice. "Děkuji policii a pracovníkům nemocnice za jejich práci na místě," napsal ČTK. Nyní je podle něj klíčové, aby byl pachatel co nejdříve dopaden.

Doplnil, že s cílem podpořit bezpečnost v českıch nemocnicích vypsalo ministerstvo loni dotační program na zvıšení ochrany takzvanıch měkkıch cílů v resortu. Letos v něm rozdělilo 32 korun milionů zejména na analızy a bezpečnostní studie nemocnic. Do roku 2021 plánuje ministerstvo v programu rozdělit celkem 96 milionů korun.