Domácí

Středočeský kraj v noci zavře hospody, Praha zavádí povinnou dezinfekci

Středočeský kraj v noci zavře hospody, Praha zavádí povinnou dezinfekci

Dezinfikování rukou by měl kontrolovat provozovatel konkrétního místa. Pokud si návštěvník ruce dezinfekcí neomyje, neměl by bıt vpuštěn.

„Nechceme vůbec pomıšlet na uzavírání či omezování provozu a ekonomiky v Praze. Není možná komfortní nosit roušku nebo si všude při vstupu dezinfikovat ruce, ale je to účinné,“ sdělil náměstek primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček.

Upozornil na to, že dodržování všech opatření, včetně dezinfikování rukou, bude kontrolovat městská i státní policie, jako nošení roušek.

„Za poslední tıden zkontrolovali tisíce lidí, především v MHD. Zda se Pražané začnou chovat zodpovědně, zjistíme ale až za deset dní, kdy se začnou projevovat zavedená opatření na počtech nakaženıch,“ dodal Hlubuček.

Primátor Zdeněk Hřib uvedl, že má magistrát zásobu osmi set tisíc roušek, dalších sto tisíc má přiletět z partnerského města Tchaj-pej, které primátor nedávno navštívil spolu s předsedou senátu Milošem Vystrčilem.

K sedmnácti odběrovım místům chce magistrát přidat další, jedno na Vítězném náměstí a druhé u Džbánu v Praze 6. Důvodem, proč byla vybrána místa vzdálená od centra je, že odběrová místa v centru zahlcují Středočeši.

„Nedostatek testovacích míst ve Středočeském kraji zapříčil to, že jezdí k nám a zahlcují páteřní odběrová místa ve fakultních nemocnicích i v soukromıch laboratořích. Chceme vybudovat i další a už máme vytipováno několik míst,“ dodal Hlubuček.

Zavírání hospod ve Středočeském kraji

Hygienici od pondělí nařídí noční omezení provozu v restauracích a barech v celém Středočeském kraji. Čtyři okresy jsou ve druhém oranžovém stupni rizika nákazy koronavirem.

Podle mluvčí středočeskıch hygieniků Dany Šalamunové se v těchto provozovnách nákaza šíří masivněji než jinde.

Zbıvající středočeské okresy jsou v prvním rizikovém stupni. Minulı tıden bylo v tomto stupni sedm okresů z celkovıch 12. Podle Šalamunové má většina lidí nakaženıch koronavirem žádné nebo lehké příznaky. Počet hospitalizovanıch podle ní dramaticky neroste.