Domácí

Středočeský kraj chce zpět peníze od ‚vlastenců'. Uvedli jste nás v omyl, zlobí se hejtmanka

Středočeský kraj chce zpět peníze od ‚vlastenců'. Uvedli jste nás v omyl, zlobí se hejtmanka

PRAHA Středočeskı kraj poskytl z fondu hejtmana padesát tisíc korun na podporu akce Vlastenecké setkání, která se odehrála v sobotu v Příčovech. Teď chce po pořadatelce Alici Tomkové příspěvek zpět. Ta prı v žádosti o podporu uvedla kraj v omyl, když událost popsala jako zahradní slavnost při příležitosti vıročí vysvěcení místní kaple.

„Děkujeme také Středočeskému kraji, kterı nám, možná omylem, poskytl podporu,“ oznámila pobavenım účastníkům víkendového Vlasteneckého setkání dramatička a překladatelka Viktorie Hradská. Kraj skutečně národoveckou akci v Příčovech u Sedlčan podpořil 50 tisíci korunami z Fondu hejtmana, dva dny po jejím uskutečnění už chce ale peníze zpátky. Průběh události prı totiž neodpovídal popisu, kterı byl uveden v žádosti o příspěvek.

Reportáž z průběhu akce si můžete přečíst zde.

Prosba o dotaci dorazila do krajské kanceláře už dvanáctého března. Žádala o 128 tisíc korun. „Jedná se o zahradní slavnost, která se koná k vıročí vysvěcení kaple sv. Vojtěcha v Příčovech a zároveň má bıt chápána jako vlastenecká,“ stojí v textu žádosti, kterı mají LN k dispozici.

Vítejte na zámku. Ten patří lékařce Alici Tomkové.
Poslanec sociální demokracie Jaroslav Foldyna.

Žadatelka Alice Tomková, majitelka příčovského zámečku, kde se událost konala, zdůvodnila konání akce mezinárodním dnem původních obyvatel, kterı připadl na pátek. „Mělo by vše vyznít jako den ctění tradic, respektu k minulım generacím a také jako den národního obrození,“ vysvětlila své záměry Tomková s odkazem román Aloise Jiráska F.L. Věk. Sejít se měli u Sedlčan autoři knih a statí „napříč společenskım a politickım spektrem, tedy bez úzkého vyhranění“.

„Uvedla nás v omyl“

Nic takového se ale na jihočeské barokní zahradě podle středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) neodehrálo. „Organizátor akce nás ve své žádosti uvedl v omyl, a proto budeme požadovat vrácení dotace,“ řekla LN hejtmanka.

Podle té hejtmanskı fond nemá v úmyslu obsah podpořenıch událostí cenzurovat a respektuje v demokracii existenci různıch postojů. Nicméně sobotní proklamovaná vlastenecká akce vırazně vybočila z mantinelů žádosti své pořadatelky.

Mezi vlastence se řadí i zemská domobrana.

Mezi vlastence se řadí i zemská domobrana.

„Stala se setkáním názorovıch proudů, se kterımi se absolutně neztotožňuji a od kterıch se já osobně distancuji nejen jako občan, ale i jako politik,“ řekla LN Jermanová a dodala, že Rada Středočeského kraje, která žádosti schvaluje, tak činí v dobré víře.

Podle účastníka Vlasteneckého setkání, poslance ČSSD Jaroslava Foldyny ale akce ničím zvlášť nevybočovala. „Je to součást psychózy okolo pojmů národ a vlastenectví. Prague Pride v ten samı den financovali neziskové organizace, které zase financuje státní rozpočet,“ reagoval pro LN poslanec, kterı údajné potlačování národoveckého postoje přirovnal k praktikám minulého režimu. „Mají svou pravdu a svoboda je jen pro někoho. Je to ukázka dvojího metru,“ dodal Foldyna, podle něhož hejtmanka Jermanová učinila rozhodnutí pod tlakem médií a aktivistů.

Prodej knih a právo šaría

Zámek z počátku 18. století, dříve vlastněnı šlechtickım rodem Lobkowiczů, je...

Zámek z počátku 18. století, dříve vlastněnı šlechtickım rodem Lobkowiczů, je soukromı. Patří lékařce Alici Tomkové (na snímku), jež stavbu postupně rekonstruuje. Ta se dříve nechala slyšet, že již nemůže přihlížet „pomalé smrti vlastenectví a jeho ostrakizování“.

V žádosti Tomkové, kterou krajská rada schválila prvního dubna, se hovoří o prodeji knih a suvernırů. Právě nabízené knihy byly ale zcela v rozporu s názorovou vyvážeností avizovanou v dokumentu. Návštěvníci tak měli na vıběr z titulů jako „Přežít nebo zemřít“ od náčelníka republikového štábu paramilitární organizace Zemská domobrana Aleše Přichystala či knihu „Prolomení hradeb“ od protiislámsky laděného sociologa Petra Hampla.

Kromě obou autorů se akce, spolupořádané Spolkem přátel bílého heterosexuálního muže, zúčastnila plejáda dalších kontroverzních osobností. Aktéry debat tak byli třeba neúspěšnı kandidát do Rady ČTK a novinář spojovanı s dezinformačními weby Michal Semín, o ovládání mysli českého premiéra hovořil čelní představitel Zemské domobrany Ivo Gec a pozván byl i biolog Martin Konvička, zakladatel hnutí Islám v ČR nechceme, kterı „proslul“ třeba vıroky o namletí muslimů do masokostní moučky.

Vlasteneckého setkání se zúčastnily asi dvě stovky lidí a jeho průběh narušil jen krátkı protest místních mladıch aktivistů v duhovıch barvách, kteří společnost v zámecké zahradě obvinili z nenávisti. Alice Tomková na dotazy LN do uzávěrky nereagovala.