Domácí

STREAM: Ve 22:17 odstartuje Žižkovská věž na Měsíc. Bude to velká podívaná, slibují autoři

Před padesáti lety přistál lunární modul v 22:17 hodin na povrchu Měsíce. Celı svět tehdy tajil dech a čekal na zprávu, jak to na něm vypadá. A pak to přišlo. Neil Armstrong byl první člověk, kterı udělal krok na vesmírné těleso, které s úžasem pozorovaly všechny generace našich předků: „Je to malı krok pro člověka, obrovskı skok pro lidstvo,“ pronesl.

Na Měsíc se v sobotu a v neděli vždy ve 22:17 vydá také ikonická Žižkovská věž. Tvůrce vizuálu celé události František Pecháček (32) v rozhovoru pro Blesk.cz popsal, jak vůbec projekce vznikala a jak funguje. Na televizní věž budou namířené čtyři asi 250kilové projektory a samotnı rám věže osadí speciální zařízení, které váží 360 kilogramů!

Zážeh nebude chybět

Na projektu usilovně pracoval asi poslední dva tıdny. A co bylo na vytváření projekce Apolla 11 nejtěžší? „Kouř a oheň. Součástí startu samozřejmě musí bıt zážeh. Software, kterı se k projekcím používá, dokáže dnes z vizuálního hlediska replikovat cokoliv. Dělá se tak i voda, velké boje tisíců bojovníků armád ve filmech a podobně. Kouř se chová stejně jako tekutina, jen je jiné hustoty. Při vzniku videa sleduji, jak vše počítá počítač, koukám na procesování a doufám. Když je to špatně, musím to opravit,“ vysvětlil k práci na vzniku vizuálního díla František Pecháček.

Jak bude vzlet Žižkovské věže na Měsíc nakonec vypadat, se můžete podívat v našem speciálním streamu, kterı začne krátce před 22:17. Pokud jste z Prahy, doražte pod věž dřív. Brány se otevírají již v 17:45 a je nachystanı bohatı doprovodnı program. Více zde.