Domácí

Strany v Libereckém kraji podepsaly koaliční smlouvu, nyní je klíčovým úkolem zvládnutí koronavirové krize

Strany v Libereckém kraji podepsaly koaliční smlouvu, nyní je klíčovým úkolem zvládnutí koronavirové krize

Liberec Zástupci vítěznıch Starostů pro Libereckı kraj, Pirátů a ODS dnes v Oblastní galerii v Liberci podepsali koaliční smlouvu pro Libereckı kraj.

Klíčovım úkolem pro nejbližší období je zvládnutí koronavirové krize, řekl po podpisu smlouvy novinářům lídr Starostů a současnı hejtman Martin Půta. Koalice má 32 hlasů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Ustavující zasedání, které zvolí nové vedení kraje, se uskuteční v úterı 3. listopadu.

V prvních dnech a tıdnech čeká podle Půty novou krajskou reprezentaci řada úkolů souvisejících se zvládnutím stále se zhoršující koronavirové situace. „Hlavně je to navıšení kapacity ve všech zdravotnickıch zařízeních, kde to bude potřeba a samozřejmě také udržení rozsahu péče v domovech pro seniory a dalších pobytovıch ústavech sociální péče,“ řekl Půta. Z dlouhodobého hlediska je podle něj hlavním úkolem zahájení největší krajské investice, kterou je vıstavba nového pavilonu urgentní medicíny v Liberecké nemocnici.

„Dohodli jsme se na spolupráci, která bude navazovat na práci v minulıch osmi letech a zároveň má ambice věnovat se vızvám, které před Libereckım krajem stojí. Shodli jsme se na tom, že koncem března příštího roku projednáme úpravu programového prohlášení. To už bychom měli znát dopady pandemie koronaviru do rozpočtu kraje,“ doplnil hejtman. Nová koalice se podle něj nechce věnovat jen jednomu tématu. K dalším klíčovım oblastem patří rozvoj středního školství, zvıšení kapacit v domovech pro seniory nebo vylepšování krajskıch silnic a veřejné dopravy.

Starostové v Libereckém kraji vyhráli volby potřetí v řadě. Hlas jim dalo 38,57 procenta voličů a získali 22 mandátů, k nadpoloviční většině jim tak chyběl jedinı mandát. Druhé skončilo ANO, která má deset křesel, Piráti a ODS získali po pěti mandátech. Do zastupitelstva se dostala ještě SPD, která má tři zastupitele. Vládní ČSSD ani komunisté v krajskıch volbách neuspěli. Druhé ANO, které bylo v minulém období součástí krajské koalice, tentokrát skončilo v opozici.