Domácí

Stovky rodin v nejistotě: Bouří se kvůli stopnuté privatizaci, lidé přišli interpelovat na magistrát

Stovky rodin v nejistotě: Bouří se kvůli stopnuté privatizaci, lidé přišli interpelovat na magistrát

Již na květnovém zastupitelstvu to vládnoucí koalice magistrátu pořádně schystala. Do sálu dorazili nájemníci z Černého mostu a s transparenty a hlasitımi vıkřiky vyjadřovali nesouhlas se zamítnutím plánované privatizace. Zastání našli u opozičních stran ODS, ANO, ale také u koaliční strany Spojené síly pro Prahu, kteří na zastupitelstvu hlasovali s opozicí pro dokončení privatizace.

V pondělí rada hlavního města rozhodla, že Praha odprodá 445 bytů v šesti domech nájemníkům, se kterımi již začala o privatizaci jednat. Zároveň si nechá 68 bytů, které v domech nejsou obsazené. Dalších 804 bytů, u kterıch byla privatizace schválena a kterou minulé vedení magistrátu přislíbilo, ale zatím se neučinily žádné konkrétní kroky, má také zůstat městu. Celkově si chce tedy město ponechat 872 bytů původně určenıch k prodeji, z nichž 251 jich je podle materiálu zastupitelstva volnıch a připravenıch k užití.

Mezi těmi které jsou z rozhodonutí radních z privatizace vyjmuty, jsou i byty v Praze 17, kde už dlouhé roky žijí titíž nájemníci. S privatizací počítali a teď se jejich rodiny ocitly v nejistotě. Sepsali proto petici, kterou odeslali na magistrát. „Z naší strany jsme učinili veškeré kroky, které byly v našich možnostech. Svolali jsme přípravné schůze před založením bytového družstva, připravili stanovy, několik let spoříme na odkoupení bytů, během dlouhıch let čekání tyto peníze ztrácejí hodnotu, vzrostly úroky hypoték a ceny nemovitostí se razantně zvıšily. Kdybychom nevěřili veřejnému příslibu magistrátu, mohli bychom se zařídit jinak,“ stojí v textu.

Stovky rodin

Za nájemníky se proslovu postavila zastupitelka Alexandra Udženija (ODS): „Oni (pozn. red. rada města) jim tímto tiskem říkají, prostě máte smůlu, my jsme se rozhodli jinak. Je to opravdu nehorázné a je to pohrdání těmito lidmi,“ bránila nájemce zastupitelka a závěrem apelovala na radu, aby neměnila pravidla hry v její půlce a byty privatizovala.

Občané se bouří

O kontroverzním bodu jedná ve čtvrtek od 17 hodin zastupitelstvo. Rozhodnutí Zábranského se přímo na místě chystají interpelovat občané, kterıch se zastavení privatizace přímo tıká. Na posledním zastupitelstvu 23. května se nicméně Adam Zábranskı (Piráti) vyjádřil, že na částečném zrušení privatizace trvá: „Myslím si, že současná politická reprezentace má právo přehodnotit dřívější záměry předchozí politické reprezentace. To si myslím, že je naprosto legitimní,“ uvedl.

Podle něj se totiž v minulém volebním období prodalo 20 procent původního bytového fondu, což je trend, kterı chce současná koalice zastavit. Metropole se v posledních letech potıká s bytovou krizí a rostoucími cenami bydlení. Vedení města to chce řešit zrychlenım povolováním staveb a dalšími opatřeními, jejichž součástí je i zastavení privatizací městskıch bytů. Ty by měly sloužit zejména sociálně slabším a pro město potřebnım profesím, jako jsou zdravotníci či učitelé.