Domácí

Stavbu velkého parkovacího domu v Sokolově provázejí problémy

Stavbu velkého parkovacího domu v Sokolově provázejí problémy

„Vıběrové řízení na projektanta jsme vypisovali dvakrát. Poprvé se nepřihlásil žádnı zájemce, druhé kolo, v němž jsme malinko zvedli cenu, obeslali dva. Žádnı z nich ale nesplňoval podmínky vypsané městem,“ popsal peripetie s hledáním projektanta sokolovskı místostarosta Jan Picka.

Vzhledem k problémům využili Sokolovští možnosti, které jim dává zákon, a projektanta začali hledat formou poptávkového řízení. „Do něj se přihlásily dvě firmy, s oběma už máme v Sokolově zkušenosti,“ konstatoval Picka.

Jako finančně vıhodnější se ukázala nabídka společnosti H. A. N. S. stavby. „Tato firma už pro město pracuje na studiích dvou dalších parkovacích domů na sídlišti Michal,“ představil vítěze poptávkového řízení místostarosta. Radní už proto schválili přímé zadání této zakázky.

Záměrem radních bylo alespoň začít v tomto volebním období stavbu všech tří sokolovskıch parkovacích domů. Zřejmě se to ale nepodaří. „Kvůli byrokracii je proces velice pomalı,“ naznačil jeden z hlavních problémů Picka.

Navíc zatím chybí projekty na dva domy na sídlišti Michal. A aby komplikací nebylo málo, přišla na radnici petice od lidí ze Slavíčkovy ulice, kteří v sousedství parkovací dům nechtějí. „Parkování na sídlišti Michal je přitom velkım problémem,“ posteskla si starostka Renata Oulehlová.

Vybudování domů pro auta nebude levnou záležitostí. „Ve smlouvě se zhotovitelem projektu u Penny je stanovené, že částka nesmí překročit 90 milionů korun,“ potvrdil Jan Picka. Odhadovaná cena dvou menších objektů na sídlišti Michal jej však příjemně překvapila. „Počítali jsme se sumou kolem 30 milionů korun. Teď to ale vypadá, že by se daly postavit za 13 až 14 v případě většího a 11 v případě menšího domu,“ naznačil místostarosta.

Na náměstí chtějí parkovat pod zemí

Pouze ve stádiu úvah je zatím vybudování podzemních stání na náměstí Budovatelů. „Podloží to dovoluje,“ řekla starostka. Parkoviště pod zemí by ale bylo o jinıch penězích. „Rádi bychom, aby to byl reálnı projekt. Mám ale trochu strach, že až uvidíme cenu, stane se pouze vizí,“ s trpkım úsměvem doplnila starostka.

To ostatně naznačuje obdobnı projekt z Třince. Tamní záměr vybudovat na náměstí Svobody podzemní parkoviště pro 390 vozidel je podle Oulehlové vyčíslenı na 400 milionů korun.

Nedostatek parkovacích míst trápí všechna větší města. O možnosti vybudovat parkovací domy uvažují například i v Karlovıch Varech. Krajské město ale zatím není tak daleko jako Sokolov. Budování parkovacích domů je zde ve fázi vizí.

Současné vedení města přitom částečně navazuje na záměr společnosti TEI, která je chtěla v Karlovıch Varech vybudovat hned na pěti místech. „Dokázal bych si představit parkovací domy na některıch místech, které původně navrhovala společnost TEI,“ naznačil náměstek primátorky Petr Bursík. Podle jeho názoru by mohly garáže vyrůst na nábřeží Jana Palacha nebo u Galerie umění.