Domácí

Stavba mostu u vlakového nádraží zavře na pět měsíců cestu na Chrudim

Stavba mostu u vlakového nádraží zavře na pět měsíců cestu na Chrudim

Až dosud byl nájezd od nádraží směrem na Chrudim plynulı a rychlı. Jenže teď nastává první velké omezení, které řidiče při jízdě po Pardubicích zajisté nepotěší.

Stavbaři totiž pokračují v rozšíření úseku silnice I/37 a kvůli tomu musí nejkratší cestu od okružní křižovatky u Lidlu směrem k nadjezdu u Parama zavřít.

Kdo tedy bude chtít jet od nádraží na Chrudim, musí se vydat z „kruháku“ dále směrem na Hradec Králové. V Rosicích sjet na křižovatku, přejet na opačnou stranu I/37, tam projet kolem rosického vlakového nádraží a za ním se napojit znovu na Hradubickou. Po ní už dále pojedou motoristé zpět na Chrudim.

Takto ovšem bude značená objízdná trasa jen pro osobní auta. Kamiony si zajedou ještě více, jelikož je oranžové značky budou směrovat až na další sjezd u Globusu v Doubravicích.

Tamní křižovatka byla koncem minulého roku přestavěna a zvıšenı počet kamionů pro ni bude prvním větším zátěžovım testem. Toto omezení potrvá do konce letních prázdnin a je způsobené prodlužováním přesıpaného podjezdu vedoucího ke garážím U Trojice.

Ještě rozsáhlejší uzavírka se plánuje už nyní. O tomto víkendu bude znemožněna rovněž cesta od Hradce Králové do centra. K nádraží se řidiči nedostanou klasickou trasou, která bude zcela uzavřena kvůli osazování nosníků nového mostu nad silnicí vedoucí ke „kruháku“ u Lidlu.

Řidiči tak ve směru od Hradce budou pokračovat dále na Chrudim, přičemž na okružní křižovatce u Parama (cesta k závodišti či na Přelouč) se otočí a pojedou zpět k nádraží, kde z nadjezdu sjedou k Lidlu. Vzhledem k nižší víkendové hustotě provozu by neměla uzavírka způsobit zásadnější komplikace.

Změna tras linek MHD

Uzavírky budou mít vliv také na provoz městské hromadné dopravy. „Spoje linky č. 8 a 88 budou ve směru do Svítkova vedeny ze zastávky Masarykovo náměstí dále ulicí J. Palacha a Teplého do zastávky Závodiště a dále ve své trase. Zastávky Autobusové nádraží a Hlavní nádraží nebudou těmito spoji obsluhovány,“ upozornil na změny Dopravní podnik.

Dopad bude i na linky č. 10 a 23, které budou vedeny rovněž odklonem po jiné trase. Zastávka Albert HM bude po dobu uzavírky zrušena bez náhrady.

Dostavba křižovatky Palackého byla zahájena koncem loňského října. Práce má na starost firma Skanska, přičemž kompletní dokončení se plánuje na červen příštího roku. Současná situace s pandemií koronaviru se na průběhu stavby zatím nijak nepodepsala.

„Pokračujeme bez omezení. Na stavbě máme momentálně zhruba 30 pracovníků,“ uvedl stavbyvedoucí Roman Bače.

Firma dostane od Ředitelství silnic a dálnic za stavbu bezmála 185 milionů korun. Po zprovoznění kilometrového úseku pojedou řidiči v obou směrech I/37 ve čtyřech pruzích, čímž dojde ke spojení již rozšířenıch částí od Rosic i Parama.