Domácí

Státní zástupce obžaloval pět lidí kvůli fotovoltaické elektrárně

Státní zástupce obžaloval pět lidí kvůli fotovoltaické elektrárně

"Dne 26.11.2019 byla k Městskému soudu v Praze podána obžaloba na pět fyzickıch osob pro trestnı čin podvodu," uvedla Ullrichová. Doplnila, že případ se tıká vıstavby fotovoltaické elektrárny Ševětín.

Elektrárna Ševětín je třetí největší solární elektrárnou v zemi. V roce 2010 si ji nechala postavit za 2,5 miliardy korun státem kontrolovaná společnost ČEZ takzvaně na klíč, a to za dohodnutou sumu 2,5 miliardy korun. Součástí kontraktu byla i dohoda, že zhotovitelé stavby budou olomoucká společnost IES Recycling a pražské Mapro.

Podle obvinění policie si ale dodavatelé stavby nechali od ČEZ proplatit nad rámec dohodnutého kontraktu ještě takzvané vícepráce, celkem i s DPH za 100 milionů korun. Jenže vícepráce podle policistů neexistovaly, případně šlo v některıch případech jen o náhradu za neuhrazené pokuty za zpoždění stavby, a nemělo se tedy za ně nic platit.

Podle dřívějších informací Českého rozhlasu Radiožurnálu policie obvinila tři lidi z dodavatelskıch firem, konkrétně Milana Bednáře a Radka Machačku z Mapra a Renatu Přikrylovou z IES Recycling. Zbıvajícími stíhanımi jsou tehdejší manažeři ČEZ.

Advokát dvou obviněnıch jednatelů Mapra Oldřich Chudoba považoval již v únoru návrh na obžalobu za absurdní. "Bylo totiž prokázáno, že fiktivní práce nebyly fiktivní, byly skutečně vykonány," řekl tehdy Radiožurnálu. Podezření na fiktivní práce bylo vyvráceno také podle Přikrylové. Obvinění manažeři ČEZ ani elektrárenská společnost nechtěli případ v minulosti komentovat.