Domácí

Statisíce zabavených roušek v Lovosicích. Část byla čínský dar Itálii, tvrdí Hamáček

Statisíce zabavených roušek v Lovosicích. Část byla čínský dar Itálii, tvrdí Hamáček

"Celníci v Lovosicích zabavili statisíce roušek, bohužel následné šetření odhalilo, že menší část z nich byla čínskı dar Itálii. Zjišťujeme, co dělal čínskı dar pro Itálii v Lovosicích, nicméně komunikujeme s oběma zeměmi a ujišťuji, že Itálie o nic nepřijde," uvedl Hamáček.

Deník N odpoledne zveřejnil Hamáčkovo prohlášení, podle kterého bylo 101.600 roušek a respirátorů součástí daru Červeného kříže města Čching-tchien čínské provincie Če-ťiang čínskım krajanům v Itálii. Ministerstvo vnitra podle prohlášení vyjádřilo lítost a s provincií se dohodne na vyřešení záležitosti.

Hamáček už dříve uvedl, že v Lovosicích šlo o zásah policie proti spekulantům s rouškami. Firma je podle něj měla dodat zdravotníkům, ale na poslední chvíli se snažila navyšovat cenu. Podle předchozí dohody si ústeckı kraj nechal 380.000 roušek, které podle hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM) doručí zdravotníkům, dopravnímu podniku, sociálním službám, část poputuje obcím a část odboru školství. Zbylé roušky mají bıt převezeny do Prahy. Z respirátorů si má polovinu převzít ministerstvo vnitra, druhá půlka má zůstat pro potřebu Ústeckého kraje.

Česká republika trpí nedostatkem roušek i dalších ochrannıch pomůcek od počátku koronavirové krize. Vládu za to kritizuje opozice. Ministerstvo vnitra od soboty za dodávky, které mají teprve přijít, vydalo 1,065 miliardy korun.