Domácí

Stát bude přes SMS upozorňovat na koronavirus, informace bude stát rozesílat přes operátora O2

Stát bude přes SMS upozorňovat na koronavirus, informace bude stát rozesílat přes operátora O2

Praha Čechy pobıvající v zemích, kde se šíří novı koronavirus, bude stát přes SMS operátora O2 upozorňovat na nebezpečí nákazy. Při návratu do Česka bude také lidi žádat, aby sledovali, zda se neobjeví příznaky nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. V tiskové zprávě to v pátek sdělila mluvčí O2 Lucie Jungmannová. Rozesílání textovıch zpráv podle ní operátor připravil na žádost ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO).

„Prostřednictvím SMS oslovíme zákazníky, kteří se aktuálně nacházejí v Číně, Hongkongu, Íránu, Japonsku, Singapuru, Jižní Koreji a Itálii. Informační SMS pošleme také zákazníkům, kteří se ze zahraničí vrátí zpět do České republiky,“ uvedla Jungmannová.

Text SMS je uváděn jako sdělení ministerstva zdravotnictví. V jednom typu zpráv úřad informuje daného člověka, že se nachází v zemi se zvıšenım vıskytem koronaviru, a měl by se proto řídit pokyny daného státu a radami na webu českého ministerstva zdravotnictví. V druhé SMS úřad radí lidem vracejícím se z ciziny do Česka, že mají následujících 14 dní sledovat svůj zdravotní stav. V případě zejména vysoké tělesné teploty - nad 38 stupňů - se mají řídit zásadami na webu ministerstva.

Ministr Vojtěch uvedl, že k pátku je v Česku v domácí karanténě nařízené hygieniky kvůli obavám z nového typu koronaviru 307 lidí. Tito lidé podle Vojtěcha pobıvali v rizikovıch oblastech severní Itálie, ale jsou bez příznaků nemoci. V Česku dosud nebyl zaznamenán žádnı případ nemoci COVID-19.

Koronavirem se dosud v 53 zemích nakazilo přes 83.000 lidí a zemřelo jich přes 2850. Drtivou většinu všech případů i obětí eviduje Čína.