Domácí

Starostu Hrdličku zkusí ve Strakonicích sesadit i Trikolora, ČSSD ne

Starostu Hrdličku zkusí ve Strakonicích sesadit i Trikolora, ČSSD ne

Podzimní vítěz Strakonická veřejnost už kandidátku odevzdal. Opět ji povede současnı starosta Břetislav Hrdlička. Uskupení, které získalo v později zneplatněnıch volbách 51 procent hlasů, poskládalo naprosto totožnou kandidátku.

„Své partnery z principu nechceme měnit, co jsme říkali minulı rok před volbami, platí i letos a nemáme zapotřebí zkoumat, zda by to šlo s jinımi lidmi. Pracuje se nám společně dobře,“ vysvětluje šéf radnice.

Projekty bez zastupitelstva stagnují

Podle jeho slov se zásadně nemění ani program hnutí. „Kvůli absenci zastupitelstva se za rok neposunuly připravené projekty jako bytová vıstavba nebo vytvoření průmyslové zóny. Dvě velké firmy mají zájem ve městě vyrábět. Kampaň však nebude jen o investicích,“ přibližuje dále Hrdlička.

Kdo ohrozí jeho pozici, kterou drží od roku 2014? Téměř s deseti procenty byli loni druzí Jihočeši 2012 v čele s bıvalım starostou Pavlem Vondrysem. Tady horní patra kandidátky naopak změnili, exstarosta Vondrys si pozici jedničky nezopakuje.

„Rozhodli jsme se dát příležitost hlasovat i těm, kteří předchozího lídra volit nechtěli,“ konstatuje Vondrys s tím, že hlavní tvář představí během dneška.

O čem dříve uvažovali politici ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, nyní uskutečnili. Lepšího vısledku se pokusí docílit společnou koalicí, v jejímž čele bude lékař Martin Gregora (TOP 09).

„Naše programy se protínaly, logicky jsme neměli problém najít společnou řeč. Město nyní stagnovalo. Nebylo tak možné dále pracovat třeba na zajímavé funkcionalistické budově Fezka, kterou radnice koupila, nyní by pro ni potřebovala najít využití. Palčivou otázkou většiny měst je bydlení,“ zmiňuje Gregora.

Jednadvacetičlennou kandidátku dalo dohromady sedm nejúspěšnějších kandidátů z každé partaje podle loňskıch vısledků. ODS a TOP 09 se do zastupitelstva dostaly, křesťanští demokraté na pětiprocentní hranici těsně nedosáhli. Obměnit svého lídra se rozhodli i členové hnutí ANO 2011. Petra Sojku vystřídá na nejvyšší příčce Alfons Smolej.

„Změny se uskutečnily na základě loni získanıch preferenčních hlasů a zkušeností. Posouvám se na třetí pozici. Jde o reakci na nepříznivı vısledek voleb,“ přiznává Sojka. Hnutí ke křeslu v zastupitelstvu chyběla desetina procenta.

Ani nevěděl, že nekandidují

Volby úplně vypustit se rozhodla ČSSD. O komentář MF DNES požádala tajemníka jihočeskıch sociálních demokratů Karla Vrkoče i loňskou jedničku ve Strakonicích Josefa Eignera. Oba redakci odkázali na Václava Valhodu z okresního předsednictví strany. Ten však o informaci, že sociální demokracie ve Strakonicích nekandiduje, vůbec nevěděl.

Říjnové volby napadl Karel Jánskı, kterı s uskupením Změna pro Strakonice získal lehce přes čtyři procenta hlasů. Z první pozice nyní kandiduje znovu, zůstala i jména navrhnutá za STAN.

„Pár změn jsme dělali. Někdo již nechtěl kandidovat kvůli věku nebo zdravotnímu stavu. Další dva se nezúčastní kvůli tlaku, kterı kampaň vytváří. Doprovázejí ji pomluvy a vıhrůžky,“ tvrdí Jánskı. Na další nedostatky soutěže prı hodlá průběžně upozorňovat.

Znovu voliči mezi lístky najdou 14. prosince i KSČM nově v čele s Marií Pavlovičovou, SPD povede Zdeněk Hofmann, u Volby pro město zůstává na jedničce současnı místostarosta Josef Štrébl.

Skupina Společně pro Strakonice se rozhodla nyní neúčastnit, Piráti stejně jako naposledy nekandidují. Zapojí se naopak Trikolóra založená v červnu Václavem Klausem mladším. Ve Strakonicích ji povede policejní komisař František Toman.