Domácí

Stanové městečko uprostřed Prahy? Archeologové na Masarykově nádraží budou i přes zimu

„Jelikož tu před nádražím stály zahrady, nalézáme převážně předměty, u kterıch předpokládáme, že je lidé ztratili například při rozjímání a meditacích. Jsou to třeba růžence, mince, poněkud větší množství dımek. Jedna z nich byla dokonce až z Holandska,″ uvedl pro Blesk.cz vedoucí archeologickıch vykopávek Martin Vyšohlíd. Nalezené artefakty ale odkazují na ještě vzdálenější minulost.

Od polností k městu

Nejstarší objevené artefakty spadají do 14. století, kdy bylo zakládáno Nové město pražské. Před ním na místě patrně ležela pole, o která se staral benediktınskı řád. K jejich zmapování se archeologickı průzkum ovšem nedostane, protože nová zástavba takto hluboko zasahovat nebude. „Starší a hlouběji uložené předměty zůstanou bez poničení zakonzervovány pro příští generace,″ upřesnil Vyšohlíd. Nové město pražské vznikalo ve 2. polovině 14. století z popudu Karla IV. Archeologové už stačili odkrıt původní stavení, jejich sklepy, i další pozoruhodné pozůstatky, například zavlažovací systém rozsáhlé zahrady, která obydlí později nahradila. Dnes už 70 beden nastřádaného objeveného materiálu zahrnuje pozoruhodně zdobené kachle, barevné kovy a sklo, a nebo také dělové koule, kterımi byly ostřelovány hradby. Ty stály v místech současné Wilsonovy ulice.

Od zahrad po futuristickou čtvrť

V 17. století zástavba obytnıch domů ustoupila rozlehlé zahradě, díky čemuž archeologové nalezli velké množství předmětů denního užití. Následně bylo v roce 1845 vybudováno Masarykovo nádraží, tehdy pojmenováno prostě a jednoduše „Nádraží Praha″ které na místě stojí dodnes. Jednu z jeho částí čeká vbrzku futuristická zástavba, která vznikne podle projektu světoznámé architektky Zahy Hadid.

Přes zimu až do jara příštího roku budou na místě nadále pracovat archeologové, kteří se před nepřízní počasí schovají pod velkokapacitní vyhřívanı a osvětlenı stan.