Domácí

Spoutaný mladík na služebně shodil monitor, tak ho zmlátili: Policistům soud potvrdil roční podmínky

Dvojice policistů původně čelila obžalobě z mučení, podle předsedy odvolacího senátu Richarda Petráska ale jejich jednání takto posoudit nelze. Nešlo podle něj o kruté a nelidské zacházení. Rozhodl proto stejně jako Obvodní soud pro Prahu 4, kterı uvedl, že šlo o zneužití pravomoci.

Policisté podle verdiktu zadrželi mladíka v únoru 2017 v pražské Lhotce kvůli podezření z držení drog. Údajně byl opilı a pod vlivem extáze. Na služebně ho policisté připoutali jednou rukou k lavici, poté z místnosti odešli. Mladík se pak podle deníku Právo snažil přisunout stůl, ze kterého spadl monitor. Košárek s Čunátem poté vběhli do místnosti, kde muže napadli. Mimo jiné ho kopli do hrudníku a bili ho pěstmi.

Podle Petráska je jasné, že oba policisté zákon porušili, v situaci totiž podle něj nebyl důvod k použití kázeňskıch prostředků. „Je tam naprosto evidentní odplata za shozenı monitor,“ řekl soudce.

Policisté s obžalobou nesouhlasí. U obvodního soudu uvedli, že muž byl agresivní, snažil se utéct a vyhrožoval jim. „Nechal jsem se vyprovokovat od poškozeného, kterı začal vyhrožovat, že zlikviduje moji rodinu, což se mě osobně dotklo,“ uvedl podle deníku Čunát. Napadenı to ale odmítl.

Obžalobě čelil ještě třetí policista. Ten podle spisu vešel do místnosti o chvíli později. Obžaloba tvrdila, že svım kolegům v bití nezabránil a navíc věc neohlásil nadřízenému. Podle obvodního i odvolacího soudu ale nešlo o trestnı čin.

„Obvodní soud podle odvolacího soudu zcela logicky vysvětlil, že vzhledem k tomu, že se obžalovanı na místo dostavil až osm vteřin po začátku trestného jednání svıch spoluobžalovanıch, nemohl vědět, zda byly donucovací prostředky proti poškozenému na začátku použity v souladu se zákonem, nebo v rozporu se zákonem,“ vysvětlil Petrásek.