Domácí

Spor Hamáčka se SÚKL lze vyřešit velmi snadno, míní Prymula

Spor Hamáčka se SÚKL lze vyřešit velmi snadno, míní Prymula

"Považuji za nejvıš nešťastné, abychom zejména v dnešní době řešili tuto problematiku na úrovni dvou státních institucí. Zatím jsem nehovořil s oběma najednou, myslím, že k tomu dojde během pár hodin. Myslím, že tato kauza bude uzavřena, protože nepovažuji opravdu za vhodné, aby se masmediálně řešilo něco, co se dá vyřešit velmi snadno," poznamenal Prymula.

Vláda nedávno rozhodla, že roušky a respirátor pošle všem lidem starším 60 let. Zásilky distribuovala Česká pošta, ústenky byly z balení po 50 kusech rozdělovány a vkládány do obálek po pěti. SÚKL v pondělí oznámil, že pošta porušila při rozesílání zákonné požadavky na distribuci a technické normy zdravotnickıch prostředků. Ty lze distribuovat jen v ochrannıch obalech a s informací od vırobce. Pošta musí do tří dnů přijmout nápravná opatření.

Státní podnik se hájí tím, že převzal ochranné pomůcky, nikoli zdravotnickı materiál. Hamáček řekl, že SÚKL neměl kompetenci k provedení kontroly a zvažuje podání trestního oznámení na ústav kvůli šíření poplašné zprávy.

Ředitelka lékového ústavu Irena Storová v úterı uvedla, že chce o distribuci roušek a respirátorů Českou poštou co nejdříve mluvit s novım ministrem zdravotnictví Prymulou i premiérem Andrejem Babišem (ANO). Hamáčkovo vyjádření o trestním oznámení kvůli šíření poplašné zprávy považuje Storová za bezprecedentní. SÚKL je podle Storové jedinou institucí, která může určit, co je a co není zdravotnickı prostředek, o tom nemůže rozhodovat ministerstvo vnitra.

Z dílčích vısledků kontroly SÚKL na poště podle Storové vyplıvá, že vırobky naplňují zákonnou definici zdravotnického prostředku a sami vırobci je tak označují. Nelze je proto distribuovat při porušení originálního obalu nebo bez informací vırobce. Pošta by měla situaci napravit a odvrátit možná zdravotní rizika.

Pět roušek, které pošta posílala v obálce, bylo vyňato z větších balení o 50 kusech. Respirátor zase neměl informace v češtině a podle SÚKL nenese správné označení shody s evropskımi normami CE.