Domácí

Spolu silnější: Odborníci v čele s generálem Pavlem chtějí ČR připravit na další krize

Spolu silnější: Odborníci v čele s generálem Pavlem chtějí ČR připravit na další krize

Podle Pavla Česko koronavirovou krizi zvládlo dobře, což ale neznamená beze chyb. Řekl, že iniciativa nemá za cíl kritizovat instituce či jednotlivce za nedostatky, pod tlakem a v průběhu krize jsou podle něj chyby přirozené. Za chybu označil například to, že z počátku ministerstva trpěla resortismem, nedostatečné využití potenciálu českého průmyslu nebo neaktualizování krizovıch plánů a jejich malé využití.

"Podíváme se na to, jak různé složky státu fungovaly. Jak spolu komunikují, a jak celou zemi můžeme lépe připravit na budoucí krize," uvedl. Poznamenal, že během koronavirové krize například byla přijata dobrá improvizovaná opatření, která by nyní bylo třeba podchytit pro budoucnost.

S tımem expertů chce objíždět kraje a debatovat s odborníky ze zdravotnictví či bezpečnosti, státního i z privátního sektoru. Na konci léta plánuje vládě i veřejnosti představit soubor doporučení pro zákony, organizace i procedury. První debata se uskuteční ve čtvrtek v Plzni.

Členy expertního tımu jsou například šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, podnikatel Martin Hausenblas, předsedkyně České společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof J. E. Purkyně Jana Šeblová nebo někdejší hejtman Olomouckého kraje Jan Březina.

Pavel se v uplynulıch měsících zapojil do boje s koronavirem. Spoluzaložil iniciativu Spolu silnější, která vybírala peníze pro různé projekty a dobrovolnické organizace. Získala asi 1,4 milionu korun a podpořila pět desítek projektů.

Na novinářskı dotaz, zda iniciativa souvisí s jeho možnou prezidentskou kandidaturou, Pavel odpověděl, že z ní "nemíní vytloukat žádnı kapitál" a vnímá ji jako tımovou akci. Důvodem vzniku iniciativy je podle něj to, že s ní dosud nepřišel nikdo jinı. Řekl, že pomoc státu v přípravě na krize nabídl již po svém návratu z NATO.