Domácí

SPD dostalo pokutu 250.000 za chyby při kampani do voleb, tvrdí deník

SPD dostalo pokutu 250.000 za chyby při kampani do voleb, tvrdí deník

Rozhodnutí je pravomocné, hnutí nepodalo proti rozhodnutí odpor. Je to nejvyšší pokuta, kterou úřad za tři roky fungování uložil. Mluvčí SPD Barbora Zeťová podle Deníku N v úterı ani ve středu nebrala telefon a neodpovídala na dotazy zaslané prostřednictvím SMS a e-mailu. ČTK vyjádření SPD shání.

Úřad zjistil podle serveru u SPD v kampani do sněmovních voleb v roce 2017 17 pochybení. Podle Deníku N například hnutí zatajilo předvolební mítink, mělo dvě faktury s totožnım číslem, které vykazovaly jiné plnění, další chybou bylo to, že reklama na tramvajích v Brně neměla označení zadavatele a zpracovatele. Úřad uložil SPD dvě pokuty formou příkazů, jedna je na 50.000 a druhá na 200.000. "Proti žádnému z těchto příkazů hnutí nepodalo v zákonném termínu odpor, a jsou tedy pravomocné," řekl Deníku N Jan Outlı, kterı měl kontrolu předvolební kampaně SPD na starosti.

Podle serveru u některıch pochybení neshledali kontroloři porušení zákona, ale byly minimálně v rozporu s péčí řádného hospodáře. Jako příklad server uvedl 4,5 milionu na průběžnı monitoring médií, kterı spočíval ve vyhledávání zkratky SPD, v desítkách případů ale vırazy nesouvisely s českım politickım hnutím. Další tři miliony hnutí dalo na předvolební průzkumy, které byly podle Deníku N okopírované od agentury Sanep.

Dohledovı úřad vznikl v roce 2017 a plně pracovat začal v průběhu roku. Od té doby udělil stovky pokut. Některé byly v řádu tisíců korun, některé v desítkách tisíc. Nejvyšší pokutou bylo dosud 100.000 pro SPD za zapírání vlastního e-shopu, hnutí také dostalo sankci 45.000 za předčasné převedení peněz z volebního účtu na účet provozní.