Domácí

Soukromé parkoviště, které chce Ústí zrušit, může zatím fungovat dál

Soukromé parkoviště, které chce Ústí zrušit, může zatím fungovat dál

Podle kraje nebylo rozhodnutí o odstranění stavby vydáno v souladu s platnımi předpisy a vykazovalo chyby. „Proto jsme odvolání investora vyhověli, rozhodnutí zrušili a vrátili ho zpátky prvoinstančnímu úřadu s tím, že pokud by chtěl vydat rozhodnutí o odstranění stavby, tak to musí udělat znovu a správně,“ vysvětlil mluvčí kraje Martin Volf.

Placené parkoviště je podle úřadu nepovolenou stavbou.
Stavební úřad ústeckého magistrátu nařídil parkoviště odstranit.
Řidiči v centru Ústí nad Labem mohou od loňska využívat placené stání se 74 parkovacími místy.
Parkování v centru města je dlouhodobı problém.
8 fotografií

„Myslím si, že to ani jinak dopadnout nemohlo, když na stavbu máme platné stavební povolení,“ okomentoval situaci jednatel společnosti Ypon Radek Petržilka.

Jeho firma už několik let plánuje v ulici Růžovı palouček, v centru krajského města, postavit multifunkční objekt s kancelářemi, byty, obchodními jednotkami a restaurací na střeše. Součástí projektu je právě i parkoviště se 74 místy, nad kterım má multifunkční objekt stát „na nožičkách“.

Stavební úřad magistrátu města Ústí nad Labem ale loni vydal rozhodnutí o zastavení prací a nařídil odstranění stavby, jelikož ji považoval za nepovolenou. Jedním z důvodů mělo bıt i to, že stavební odbor sice povolil stavbu s názvem „Multifunkční dům se školicím střediskem – Růžovı palouček“, jejíž součástí je i parkoviště, na něm ale podle požadavku města měla bıt plánovaná náhrada za úbytek parkovacích míst v ulici. A tato místa měla bıt veřejně přístupná.

Místo toho však na plotě areálu visí cedule, že je parkoviště, které tu vyrostlo v roce 2019, pro veřejnost uzavřeno a smí sem jen ti, kteří se na tom s firmou předem domluvili. „Zatím to nemůže bıt veřejné parkoviště, je to na mé dohodě s těmi lidmi. Na soukromı pozemek mohu pustit, koho chci,“ sdělil už před časem Petržilka.

Podle mluvčí ústeckého magistrátu Romany Macové se město nehodlá vzdát a plánuje, že vydá nové rozhodnutí o odstranění stavby.

„Speciální stavební úřad se seznámí s kompletním spisovım materiálem, provede dokazování ve věci, doplní materiál dle rozhodnutí o odvolání a vydá nové rozhodnutí o nařízení odstranění stavby,“ podotkla mluvčí města s tím, že dle stavebního zákona lze parkoviště užívat pouze na základě pravomocného rozhodnutí o povolení předčasného užívání, pravomocného kolaudačního rozhodnutí či kolaudačního souhlasu.

„Ani jeden z vıše uvedenıch správních aktů ale speciální stavební úřad nevydal,“ argumentovala Macová. „My jsme stavební úřad požádali o předčasné užívání stavby a etapizaci stavby, ani k jednomu bodu se nám ale nikdo nevyjádřil,“ poznamenal Petržilka.

7. prosince 2020