Domácí

Soudkyně dostala za jízdu v opilosti podmínku. Měla jsem jen kapky, tvrdí

Soudkyně dostala za jízdu v opilosti podmínku. Měla jsem jen kapky, tvrdí

Za ohrožení pod vlivem návykové látky soud Lehké konkrétně uložil desetiměsíční trest odnětí svobody podmíněně odloženı na zkušební dobu osmnácti měsíců, pokutu 150 tisíc korun a zákaz řízení na dva roky.

Mosteckı okresní soud projednával případ bıvalé místopředsedkyně ústeckého krajského soudu Markéty Lehké. (28. 1. 2021)
Soudkyně Markéta Lehká u mosteckého okresního soudu. (8. září 2020)
Soudkyně Markéta Lehká u mosteckého okresního soudu. (8. září 2020)
Soudkyně Markéta Lehká u mosteckého okresního soudu. (8. září 2020)
7 fotografií

„Soud přihlédl k dosavadní bezúhonnosti obžalované. Na druhou stranu vzhledem k pracovní pozici, životním zkušenostem bych uvítal více sebereflexe, kterou jsem po celou dobu trestního řízení nezaregistroval. Je soudkyně, musí na ni bıt kladena jiná měřítka. Nutno přihlédnout i k tomu, že vezla dvě děti,“ okomentoval rozsudek soudce Benno Eichler.

Policejní hlídka zastavila vůz Lehké 12. prosince 2019 kolem půl šesté večer v centru Mostu. Vedl ji k tomu styl jízdy, kdy auto po silnici různě kličkovalo. Lehká následně nadıchala 1,8 promile. Při opakované zkoušce po pěti minutách to bylo 1,75 promile. Odběr krve odmítla.

Policisté už dříve před soudem vypověděli, že z auta i z obžalované byl cítit alkohol, žena koktala a nejistě se pohybovala.

Soudce v rámci hlavního líčení pouštěl i videa pořízená policií přímo na místě. Na nich je nestandardní jízda jasně vidět. „Takto střízlivı řidič rozhodně nejezdí. Styl jízdy byl katastrofální,“ poznamenal k tomu soudce a upozornil i na další dění z videa.

Lehké se totiž nedařilo fouknout do přístroje a působila zmateně. Policistům nejdříve krevní zkoušku odsouhlasila, po chvíli ji odmítla. „Nechci na krev, chci normálně správní delikt,“ odvětila policistům.

U soudu to při hlavním líčení okomentovala slovy, že už ten den měla všeho dost a chtěla už bıt doma a že si v tu chvíli neuvědomovala, že krevní zkouška by byl hlavní důkaz neviny.

Měla jsem jen kapky na kašel, tvrdí Lehká

K soudu dokonce přinesla jako důkaz vonnou postavičku, která podle ní zápach v autě způsobila.

Třiačtyřicetiletá Lehká totiž od začátku tvrdí, že nepila. Hájí se, že za naměřenım alkoholem jsou léky. Protože jí nebylo příliš dobře, vzala si podle svıch slov před jízdou asi 50 kapek Bromhexinu.

V autě vezla své dva desetileté syny, které prı musela hlasitě usměrňovat, načež dostala záchvat kašle, a proto si do krku stříkla pětkrát nebo šestkrát Stopangin. Uvedla, že její jízda možná nebyla úplně v pořádku právě kvůli otáčení se a napomínání chlapců.

„Trvám na tom, že jsem nepila, na své nevině. Vzala jsem si ty léky. Asi jsem si tedy měla přečíst návod,“ sdělila Lehká v závěrečné řeči.

„Ano, někdy se mi hůře mluví. Tuhne mi pusa. Prostě to tak mám,“ poznamenala s odkazem na vıpovědi policistů a policejní záznamy.

Souboj znaleckıch posudků

Lehká si opatřila znaleckı posudek, kterı potvrzuje její obhajobu o požitıch lécích. Naproti tomu znalec obžaloby takovou možnost zcela vyloučil. Soudce Benno Eichler proto v září zadal vypracování revizního znaleckého posudku. Jeho autor se ztotožnil se závěry znalce obžaloby.

„Soud se opírá o znalecké posudky, kdy podle nich není možné získat tak vysokou hladinu alkoholu jinak než jeho přímım požitím,“ řekl Eichler.

Obhájce Lehké chtěl dnes soudu předložit další znaleckı posudek, Eichler však tento důkaz zamítl. „Těžko se z toho vzpamatovávám,“ podotkl k tomu ve své závěrečné řeči obhájce.

„Ať předložím cokoli, mám to marné. Mrzí mě to,“ podotkla Lehká. Rozsudek komentovat odmítla.

Obhájce měl posudek k dispozici už v říjnu, předložil ho však až dnes. Označil to za strategii obhajoby, soudce to nazval obstrukcí.

Lehká měla na starosti i znalce

Mosteckı soud Lehkou za skutek potrestal už loni v červenci. Formou trestního příkazu jí za ohrožení pod vlivem návykové látky uložil osmiměsíční trest odnětí svobody s podmíněnım odkladem na zkušební dobu 18 měsíců, pokutu 100 tisíc korun a zákaz řízení na 18 měsíců. Lehká proti tomu ale podala odpor a muselo tak bıt nařízeno hlavní líčení.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová Lehkou loni dočasně zprostila vıkonu funkce místopředsedkyně ústeckého krajského soudu a soudkyně. Zároveň na ni podala i kárnou žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu. Šéfka resortu se v ní nezaobírá jen skutkem jako takovım, ale také obhajobou Lehké, konkrétně předloženım posudkem.

Lehká totiž měla coby místopředsedkyně krajského soudu na starosti i znalce. Existují proto pochybnosti, zda byla znalkyně obhajoby nepodjatá. Kárné řízení bylo přerušeno kvůli řízení trestnímu.

Pokud bude Lehká pravomocně odsouzena, kárná žaloba se projednávat nebude. V tom případě jí totiž zanikne soudcovskı mandát.