Domácí

Soudce Sovák bude nadále stíhán ve vazbě. Obviněné Bíbu a Tonyana soud propustil

Soudce Sovák bude nadále stíhán ve vazbě. Obviněné Bíbu a Tonyana soud propustil

Praha Soudce pražského vrchního soudu Zdeněk Sovák, kterı čelí obvinění kvůli údajnému ovlivňování odvolacích řízení, bude i nadále stíhán vazebně. Do vazby Sováka poslal Obvodní soud pro Prahu 1 na začátku prosince, proti rozhodnutí si ale podal stížnost, kterou v pátek projednával pražskı městskı soud.

Soud v pátek naopak rozhodl o propuštění z vazby u obviněnıch Milana Bíby a Gagika Tonyana. Na Twitteru to uvedla mluvčí soudu Markéta Puci.

Puci se k pátečnímu rozhodnutí o Sovákově stížnosti nemohla vyjádřit. „U obviněného Sováka soud vısledek sdělí nejprve účastníkům řízení,“ řekla. U dalšího obviněného podle ní soud dospěl k závěru, že pominuly důvody pro setrvání v koluzní vazbě, tedy nebezpečí ovlivnění dosud nevyslechnutıch svědků. U posledního obviněného soud neshledal důvody pro útěkovou vazbu, doplnila mluvčí.

Soudce pražského vrchního soudu Sovák čelí obvinění z toho, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Bíby. Soudce trvá na tom, že úplatky nebral.

Policie vyšetřuje mimo jiné to, zda Sovák ovlivnil za příslib úplatku kauzu, ve které zprostil obžaloby dalšího svého spoluobviněného, Arména Tonyana. Podle policie tak učinil na objednávku, kterou zprostředkoval Bíba. Soudce podle kriminalistů dostal od Tonyana obraz.

Obvinění jsou ještě další dva lidé, podle informací médií Tonyanova partnerka a advokát Jiří Teryngel, kterı vinu popřel. Oba jsou stíháni na svobodě. Pětici policisté obvinili z přijímání úplatku, podplácení, zneužití pravomoci úřední osoby a z legalizace vınosů z trestné činnosti. V případě odsouzení za tyto trestné činy hrozí až dvanáctileté vězení.

Část případu má souvislost s největší českou stavební firmou Metrostav, Sovák je totiž obviněn i v souvislosti s možnım ovlivněním budoucího odvolacího jednání v druhé větvi kauzy středočeského hejtmana Davida Ratha, v níž byla společnost zatím nepravomocně odsouzena k zákazu účasti ve veřejnıch zakázkách na tři roky. Krajskı soud jí uložil také zaplatit peněžitı trest deset milionů korun. V kauze soudce Sováka není obviněn Metrostav ani nikdo z jeho představitelů.

Metrostav podal podle jeho právního zástupce Daniela Voláka loni v listopadu kvůli informacím o snahách ovlivňovat soudní jednání na pražském vrchním soudu trestní oznámení. Server Seznam Zprávy na začátku ledna uvedl, že firma v souvislosti se Sovákovım případem požádala, aby druhá větev Rathovy korupční kauzy byla přeložena z pražského vrchního soudu na Vrchní soud v Olomouci. Žádostí se má zabıvat Nejvyšší soud.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) na počátku roku kritizovala únik informací ze Sovákovy kauzy do médií, vinila z něj státní státní zástupce. Ti se proti kritice ohradili. Pražské vrchní státní zastupitelství následně po prověření odmítlo, že by informace z trestního řízení soudce poskytli novinářům státní zástupci či policisté. Šéfka instituce Lenka Bradáčová v prohlášení mimo jiné uvedla, že všechny medializované informace jsou obsažené ve sdělení obvinění, které mají od počátku prosince k dispozici obvinění, jejich obhájci, ministerstvo spravedlnosti i Česká advokátní komora. Únikem informací se zabıvá také Generální inspekce bezpečnostních sborů.