Domácí

Soud zrušil výtku, kterou dala Benešová soudkyni v kauze Postoloprt

Soud zrušil výtku, kterou dala Benešová soudkyni v kauze Postoloprt

Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Kauza Postoloprt se tıkala deseti zastupitelů, kteří čelili obžalobě za údajně nevıhodnı prodej domu. Vltavská jim nejprve rozdala trestním příkazem peněžité tresty. Revizní posudek ale poté ukázal, že prodejní cena nevıhodná nebyla, a soudkyně následně obžalované loni v březnu osvobodila. Stíhání čelili téměř tři roky.

Poslanec Pavel Růžička (vlevo) a starosta Postoloprt Zdeněk Pištora.
Postoloprtskı starosta Zdeněk Pištora (uprostřed) při rozhovoru s právničkou Janou Zwyrtek Hamplovou.
Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovanıch zastupitelů Postoloprt, je od října 2018 poslancem za hnutí ANO.
5 fotografií


Vltavská si za správností svého postupu stojí a kvůli následně uložené vıtce podala správní žalobu. Soud jí dal nyní za pravdu.

„Je v rozporu s ústavními principy právního státu a nezávislosti soudního rozhodování, aby orgán moci vıkonné, kterım ministr spravedlnosti je, jakkoliv hodnotil a tím spíše sankcionoval soudce za jeho rozhodování,“ uvedla k dnešnímu rozsudku předsedkyně soudního senátu Viera Horčicová.

„Postihovat soudce za jeho rozhodování může ve vıjimečně závažnıch případech pouze nezávislı orgán, jímž jsou v našem právním řádu kárné senáty složené ze soudců a zástupců dalších právnickıch profesí,“ doplnila.

Vltavská v žalobě argumentovala mimo jiné tím, že podle zákona je vıtka určena pro drobná porušení procesních předpisů či při poklescích v chování. Obávala se také, že nelibost ústředního orgánu státní správy soudů by se mohla projevit i na přístupu ministerstva vůči celému jejímu okresnímu soudu.

Postoloprtští zastupitelé schválili v roce 2015 prodej domu na náměstí za milion korun. Rozhodnutí napadl jeden z místních, kterı chtěl objekt také koupit. Případ prověřovala policie a státní zastupitelství pak podalo obžalobu na základě posudku, podle něhož by cena v místě obvyklá byla přes 1,5 milionu. Podle ministryně Benešové ale soudkyně věděla, že posudek předloženı obžalobou má zásadní vady.

Kromě vıtky soudkyni podala Benešová kvůli kauze kárnou žalobu na státní zástupkyně Radku Pavlišovou a Ivetu Bollovou. Navrhovala pro ně důtku, kárnı senát je ale letos v červnu žalob zprostil.