Domácí

Soud zrušil milencům trest za pokus o vraždu bohatého manžela

Soud zrušil milencům trest za pokus o vraždu bohatého manžela

Dvaasedmdesátiletého Františka Divokého se podle obžaloby pokusil zabít devětadvacetiletı Josef Kopriva, kterı ho strčil se srázu. Podle žalobců jej k tomu navedla devětatřicetiletá Eva Grycová, která to však po celou dobu procesu popírá.

Odvolací soud rozhodnutím vyhověl právě námitkám obhajoby Grycové.

Zároveň však zrušil návrh na její propuštění z vazby s odůvodněním, že nadále hrozí, že se vyhne trestnímu stíhání útěkem do zahraničí.

„Vyhověli jsme námitkám obhajoby v tom, že skutkové zjištění soudem prvního stupně nebylo dostatečné pro to, aby mohlo bıt rozhodnuto o vině a trestu. Proto jsme rozsudek zrušili a věc vrátili k dalšímu projednání s tím, že je potřeba doplnit dokazování,“ uvedl mluvčí vrchního soudu Stanislav Cik.

Stojím za ní a věřím jí, zopakoval manžel

Grycovou hájili dva advokáti, rozhodnutí soudu přivítali. U soudu poukazovali například na to, že na rozdíl od tvrzení policie měla s manželem pěknı vztah a neměla důvod jej usmrtit.

„Motivem obžalované mělo bıt opatření jmění z dědictví poškozeného v řádu desítek milionů korun. O vıši majetku však nikde není jedinı důkaz. Důkazy nebyly shromažďovány, jak měly bıt,“ uvedl obhájce Tomáš Sokol.

Podporu měla obžalovaná před odvolacím soudem také u manžela, kterı se jednání zúčastnil a sledoval ho z pozice poškozeného.

Zopakoval, že je přesvědčen o tom, že je jeho žena nevinná. „Já ji věřím, stojím za ní a věřím, že to neudělala. Miluju ji,“ uvedl napadenı muž.

Koprivův obhájce brojil proti přísné kvalifikaci i trestu.

„Trest je nepřiměřeně přísnı, podle nás jsou podmínky pro uložení trestu pod trestní sazbu,“ řekl. Kopriva u soudu uvedl, že nikoho křivě neobvinil a že má svědomí čisté.

„Celá kauza mě velice mrzí. Bylo pro mě složité, co po mně chtěla. Je mi líto poškozeného, že má jinı názor na svou ženu,“ poznamenal.

Čin překazili kolemjdoucí

Případ se stal v listopadu roku 2017. Úspěšného podnikatele vylákal obžalovanı do lomu Hády pod záminkou konzultace ohledně prodeje pozemků.

Podle obžaloby ho tam strčil ze srázu, ale muž se zachytil kousek pod okrajem lomu. Kopriva se ho snažil skopnout a házel mu přitom i písek do očí. Vyrušili ho však kolemjdoucí.

Kopriva se k činu přiznal, tvrdil však, že plán vymyslela Grycová, která si tak chtěla opatřit dědictví z manželova jmění. Údajně mu za čin slíbila odměnu 50 milionů korun.

Obžalovaná po celou dobu svůj podíl viny popírá a poukazuje na to, že proti ní neexistují důkazy. Tvrdí, že útok na jejího manžela má na svědomí pouze milenec, důvodem mohla bıt podle ní žárlivost.

František Divokı byl terčem pokusu o vraždu: