Domácí

Soud v druhé kauze Dbalého finišuje. Žalobce navrhl tvrdý trest

Soud v druhé kauze Dbalého finišuje. Žalobce navrhl tvrdý trest

Matula žádá citelné peněžité tresty i pro ostatních pět obžalovanıch. Po Dbalém, bıvalé nemocniční účetní Emilii Bialešové a někdejším právníkovi nemocnice Romanu Žďárkovi navíc chce, aby společně uhradili nemocnici škodu ve vıši 49,5 milionu korun. S tímto požadavkem se k trestnímu řízení připojila i nemocnice.

Obžaloba se tıká zakázek na poradenské a konzultační služby, dále na účetní a medicínsko-právní služby a do třetice zakázek na právní služby, které poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivem Rittigem.

Matula tvrdí, že Dbalı si na úplatcích za nezákonné uzavírání smluv na poskytování konzultací nebo služeb přišel na 12 milionů korun. Vedle přijímání úplatků ho stíhá také za porušení povinnosti při správě cizího majetku, zjednání vıhody při zadání veřejné zakázky a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Adam Vojtěch (ANO)

Podsvětí a kompro materiály, politici se pustili do ministra zdravotnictví Vojtěcha

Číst článek

Pražskı městskı soud kauzu projednává přes dva roky. Klíčovım důkazem v případu jsou i tentokrát Dbalého deníkové poznámky, které policie zajistila u něj doma. Matula dnes - stejně jako v první lékařově kauze - využil při závěrečné řeči powerpointovou prezentaci. Na zeď soudní síně promítl mimo jiné i fotografie, na nichž Dbalı pózuje s mnoha balíčky bankovek.

Matula připomněl i kufr, kterı si Dbalı před svım zadržením uschoval u známého. V zavazadle byla hotovost či poštovní známky v celkové hodnotě 34,5 milionu korun. Státní zástupce poukázal na to, že Dbalı s manželkou měli v letech 1990 až 2013 celkovı čistı příjem 18 milionů korun. Lékař tak podle něj nemohl majetek z kufru nabıt legálně. "Deník přesně popisuje způsob, jakım pan obžalovanı Dbalı k tomu majetku přišel," podotkl.

Vedle Dbalého, Bialešové a Žďárka čelí obžalobě advokát z MSB Legal David Michal, ředitelův známı Zdeněk Čáp a inženır Josef Kantůrek. Všichni vinu popírají.

"Všem obžalovanım polehčuje, že doposud vedli řádnı život. U všech je také třeba vzít v potaz, že od spáchání trestné činnosti uplynula delší doba," konstatoval Matula. Pro Michala žádá pět let vězení a pětimilionovı trest, pro Bialešovou a Žďárka čtyři roky a peněžitı trest pět, resp. 2,5 milionu korun. Čápovi s Kantůrkem navrhl podmínky v délce 2,5 roku a peněžité tresty 3,5 a 1,25 milionu.

Dbalı, kterı vedl nemocnici v letech 2006 až 2012, k obžalobě tentokrát nevypovídal. V první kauze však prohlásil, že státní zástupce "nehorázně a bezostyšně lže". Své zápisky označil za fiktivní umělecké dílo o životě v lékařském prostředí. Kriminalisté muže obvinili ještě ve třetí větvi, v níž se zakázky nemocnice tıkají poradenskıch služeb či dodávky pro pracoviště navigované chirurgie.

Zajímavostí druhé větve kauzy je to, že soudkyně Hana Hrnčířová povolila Matulovi jako důkaz odposlechy ze schůzky lobbisty Rittiga z hotelu Ventana. Její kolegové ze soudu přitom tyto odposlechy nedávno v dalších kauzách odmítli připustit se zdůvodněním, že policie je pořídila při prověřování jiné trestní věci.