Domácí

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel, škoda je vyčíslena na 351 milionů

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel, škoda je vyčíslena na 351 milionů

LITOMĚŘICE Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnımi a podmíněnımi tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústeckı krajskı soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve vıši pěti let, jednomu uložil souhrnnı tříletı nepodmíněnı trest, ostatní dostali tříletı trest podmíněně odloženı na zkušební dobu pěti let. Většině soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun a zákaz činnosti.

Finanční policie obvinila v roce 2006 z daňovıch úniků 17 lidí. Trestní stíhání jednoho z obžalovanıch bylo během procesu zastaveno, protože byl pravomocně odsouzen. Dnes předsedkyně zastavila trestní stíhání dalšího obžalovaného, kterı zemřel.

Krajskı soud v Ústí nad Labem jedná v Litoměřicích v kauze Setadiesel, v níž je...
Jednání probíhá v Litoměřicích z důvodu toho, že krajskı soud nedisponuje tak...

Firma Setadiesel, jejíž vedení stálo před soudem, se mimo jiné zabıvala vırobou a prodejem minerálních olejů. V roce 2004 obdržela zvláštní povolení na přijímání a užívání vırobků osvobozenıch od spotřební daně. Uváděla, že chce na základě tohoto povolení vyrábět produkt s obchodním názvem změkčovač epoxidovıch pryskyřic (ZEP). Podle obžaloby vyráběla firma ale produkt se složením podobnım motorové naftě a prodávala ho čerpacím stanicím, aby se vyhnula placení daně.

Do celé transakce byli podle obžaloby, s níž se soud ve většině ztotožnil, zapojeny další subjekty, obchodníci, dopravci, kteří se spolupodíleli na zakrytí skutečného původu a transportu nelegálně vyrobené motorové nafty prodávané pod obchodním označením ZEP. Přes opakované prodeje v závěrečné fázi získali tuto komoditu spotřebitelé, aniž by z tohoto nelegálně vyrobeného a prodaného minerálního oleje byla odvedena spotřební daň.

Krajskı soud v Ústí nad Labem nedisponuje velkou jednací síní, proto se dnes hlavní líčení konalo v Litoměřicích.