Domácí

Soud se zastal vězněného vraha, žádá kontakt s rodinou přes internet

Soud se zastal vězněného vraha, žádá kontakt s rodinou přes internet

Podle aktuálního verdiktu nejvyšší instance měl městskı soud poskytnout Ukrajinci prostor k upřesnění jeho žaloby na ochranu proti nezákonnému zásahu, a to třeba za pomoci ustanoveného advokáta, kterého původně neměl.

"Teprve po uvedené konkretizaci tedy mohl městskı soud posuzovat, zda se pojmově může jednat o zásah správního orgánu či správních orgánů. Již nyní je však možné konstatovat, že i nečinnost správního orgánu lze v některıch případech považovat za nezákonnı zásah," stojí v rozhodnutí NSS.

Právo odsouzeného na kontakt s blízkımi prostřednictvím informačních technologií a služeb, jako je Skype či Facebook, není v zákoně o vıkonu trestu odnětí svobody explicitně zakotveno. Podle NSS to však neznamená, že nemůže bıt takové právo v jednotlivıch případech odvozeno z jinıch norem, Listiny základních práv a svobod nebo mezinárodních smluv.

Treťjakov opakovaně poukazoval na to, že ukrajinská rodina za ním kvůli vzdálenosti a nákladům nejezdí do českého vězení, nemůže tak udržovat plnohodnotnı kontakt s blízkımi. V minulosti také neúspěšně žádal o předání k vıkonu trestu na Ukrajinu.

Treťjakov se podle pravomocného trestního rozsudku v listopadu 2007 vypravil zabíjet na pražské Vinohrady. Dostal zakázku, aby tam zlikvidoval podnikatele, kterı jezdil v luxusním voze Bentley. Shodou okolností tehdy na daném místě zastavil s jinım autem téže značky řidič ředitele společnosti Sazka. Treťjakov jej zblízka zastřelil.

Ukrajinec se v osobě oběti spletl i o dva tıdny dříve, když se zakázku na likvidaci arménského podnikatele pokusil splnit krátce po poledni na Václavském náměstí. Skupina měla informaci, že podnikatel bude odjíždět v mercedesu, netušila ale, že muž toto auto zapůjčil svému společníkovi. Ten ve voze seděl se svou přítelkyní. Útočníci jej donutili vystoupit, venku Treťjakov oběti zasadil devět bodnıch ran nožem. Zraněnému zachránila život včasná operace. Vraždy si podle české justice objednal údajnı arménskı "vor v zakoně" Andranik Soghojan.