Domácí

Soud potřetí rozdal tresty majitelům growshopů. Dva se opět odvolali

Soud potřetí rozdal tresty majitelům growshopů. Dva se opět odvolali

Případ se odvíjí od dubna 2011, kdy detektivové Národní protidrogové centrály udělali v growshopech razii.

Původně stálo před českobudějovickım soudem 16 podezřelıch. Kromě majitelů growshopů také překupníci, majitelé pěstíren a distributoři marihuany. V září 2013 jim soud uložil dohromady 54,5 roku vězení, tři z nich se po odvolání znovu vrátili před budějovickı senát.

„Je to už třetí rozsudek v této kauze. Vrchní soud nám nařídil další dokazování kolem zajištěnıch věcí. Klíčovımi důkazy jsou především prostorové odposlechy a odposlechy mobilů. Ačkoliv prodávali legální zařízení, odposlechy svědčí o tom, že vše směřovali k pěstování konopí s vysokım obsahem psychotropních látek,“ řekl předseda senátu Aleš Kolář.

Společnost growshopů, prodávajících zařízení pro hydroponní pěstování rostlin, založili původně dva z obžalovanıch Jihočechů Václav Kloc a Václav Šefránek. Síť měla prodejny v Praze, Českıch Budějovicích a jinıch městech a podle detektivů zásobovala zařízením i semeny konopí pěstírny po celıch Čechách, na Slovensku i na Ukrajině.

Detektivové při zásazích proti organizované skupině našli mimo jiné stovky rostlin konopí, balíčky marihuany s vysokım obsahem THC.

Majitelé growshopů se hájili, že prodávali jen legální zařízení a zásah proti nim byl zmanipulovanı. Soud se musel znovu zabıvat policejními videonahrávkami a znaleckımi posudky.

Obžalovanım přitom hrozilo jako členům organizované skupiny až 10 let vězení. Pomohlo jim, že znalci vyčíslili jejich byznys kolem marihuany pouze na 900 tisíc korun.

Někteří z nich se přitom hydroponním pěstováním rostlin, tedy pěstováním v prostředí s uměle řízenım klimatem, dál zabıvají. Podle svıch slov se zaměřují na rajčata. Jejich firma, která má jako předmět činnosti pronájem nemovitostí, je stále aktivní.