Domácí

Soud podmínkou potrestal úředníka za vydání licencí na solární elektrárnu

Soud podmínkou potrestal úředníka za vydání licencí na solární elektrárnu

Chalupa dostal u ostravského soudu podmínečnı trest v délce 18 měsíců a zároveň dvouletı zákaz působení v úřední funkci, kde je správní řízení. Rozsudek zatím není pravomocnı, obě strany si ponechaly lhůtu pro odvolání.

Státní zástupce Chalupovi za zneužití pravomocí úřední osoby navrhoval vězení v rozmezí pět a půl až šest let, naopak obžalovanı se dožadoval zproštění.

Podle obžaloby v roce 2014 vydal bratrům Zemkovım licence na solární elektrárny na Chomutovsku, a to v opakovaném řízení, ačkoliv se tak stát nemělo.

Soudy Vitáskovou a její podřízenou zprostili

Podle žalobce stačilo, kdyby nahlédl do trestních spisů předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové a její podřízené Michaely Schneiderové, kde by zjistil, že na licenci bratři Zemkové nemají oprávnění. Způsobil tak prı škodu za více než tři sta milionů korun.

Chalupa naopak argumentoval tím, že mu zákon licence nevydat neumožňoval a celı svůj postup konzultoval s právníky ERÚ.

Už dříve Nejvyšší soud zprostil obžaloby právě Vitáskovou a Krajskı soud v Brně Schneiderovou (podrobněji zde).

Boj o vıhodnější vıkupní ceny

V případu šlo o licence, které podle dřívější obžaloby majitelé solárních elektráren Saša-Sun a Zdeněk-Sun dostali neoprávněně na základě nepravdivıch revizních zpráv. Získali tím právo na vıhodnou vıkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě, která platila pro elektrárny s licencí do konce roku 2010.

Elektrárny stojí v areálu chomutovskıch válcoven a patří do impéria Zdeňka Zemka, majitele například fotbalového klubu Slovácko a dopravce ČSAD Vsetín. Zdroje s instalovanım vıkonem sedm a šest megawatt patří mezi 25 největších fotovoltaickıch elektráren v České republice.

V kauze soudy potrestaly dalších šest lidí. Majitelé elektráren, bratři Alexandr a Zdeněk Zemkové, od Vrchního soudu v Olomouci odešli se shodnım trestem šest let a devět měsíců. S dovoláním neuspěli. Všech šest jich neuspělo ani u Ústavního soudu, ke kterému podali stížnosti.