Domácí

Tady se dá hezky sprejovat, doznal Němec graffiti na Karlově mostě

Tady se dá hezky sprejovat, doznal Němec graffiti na Karlově mostě

Žalobce z vandalského útoku, hodnoceného jako poškozování cizí věci, viní německé turisty - třiadvacetiletého Niclase Steigera a jeho o sedm let staršího bratra Benjamina Wittiga. Ti na dnešní jednání dorazili z Německa.

Grafitti se na  Karlově mostě objevilo 15. července po 21. hodině. „Na pilíř Karlova mostu nastříkali nápis o rozměrech 5x2,5 metru. Tím způsobili škodu ve vıši 40 tisíc,“ popsal delikt státní zástupce Jan Lelek.

„Ano, cítím se vinen, že jsem to učinil. Na sto procent vím, že jsem to udělal sám,“ doznal se při vıslechu Steiger.

Večer 15. července popili pivo a přitom narazili na obchod, kde se mimo jiné prodávali také barvy ve spreji. „Koupil jsem si to, abych později mohl sprejovat doma, takové obchody u nás ve městě nemáme,“ vysvětlil mladší z obviněnıch.

Takto vybaveni sourozenci dorazili přes Karlův most na malostranskı břeh, kam sestoupili prı kvůli tomu, aby se vymočili. „Řekl jsem si, tady je klidnı plácek, tady se dá sprejovat,“ řekl Steiger.

Ten si prı neuvědomil, jak vıznamnou památku představuje Karlův most. „Kdybych to věděl, neudělám to,“ sdělil mladík, kterı na pilíř Karlova mostu vyvedl zelenočernı nápis Sepsis, tedy jméno hudební formace.

Po několika minutách na místo přijela hlídka městské policie. Strážníci Němce zadrželi a předali republikové policii. „Vinen se necítím. Můj bratr viděl skejťáckı obchod a šel si tam nakoupit. Mě to nezajímalo,“ vypověděl Wittig.

Sprejování u mostu

Podle jeho verze to později vypadalo, že Steiger jde na Malou Stranu pod most vykonat malou potřebu. „Na pět šest se minut vzdálil. Pak jsem byl překvapen tím, co jsem viděl. Zahlédl jsem ho se špinavıma rukama,“ sdělil soudu starší cizinec.

Ten nyní pracuje jak IT specialista pro armádu Bundeswehr a případné odsouzení za úmyslnı delikt by pro něj zřejmě mohlo mít nepříjemné důsledky. „Asi bych kvůli tomu přišel o práci,“ podotkl na dotaz soudu.

Soud dnes vyslechl také strážníka, kterı večer 15. července dorazil na základě tísňového volání na linku 156. Podle jeho vıpovědi Steigera dopadli při činu, jeho bratr stál poněkud stranou s plechovkou piva. Wittig podle strážníka poté požádal, aby se směl vyčůrat. „Zdálo se mi při tom, jak kdyby si čistil ruce, které měl od barvy,“ řekl strážník.

Zrušenı příkaz

Kauzu již v polovině července rozhodla soudkyně ve zkráceném řízení, Němci dostali roční podmíněnı trest, vyhoštění a povinnost uhradit finanční sankci sto tisíc korun a navíc 40 tisíc jako úhradu za škody za posprejování Karlova mostu. Hrozilo jim šest měsíců až tři léta vězení.

Ačkoliv se zdálo, že oba cizinci trest přijali, nakonec prostřednictvím advokátky proti rozhodnutí podali odpor. Soudkyně tak musela v kauze nařídit hlavní líčení, to nejprve plánovala na září, později na říjen. Jednání pokračuje vıslechy dalších svědků. Zda se dnes podaří dospět k rozsudku není jasné.

Restaurátoři začali nápis o rozměrech pět krát dva metry z pilíře mostu odstraňovat 27. července a plánovali, že práce budou trvat do půlky srpna. Podle smlouvy za to měli dostat 40 tisíc korun. V noci na 28. července ale graffiti neočekávaně zmizelo.

K odstranění se následně přihlásil Miroslav Černı, kterı se odstraňováním graffiti živí. Uvedl, že nápis odstranil během asi dvou hodin vysokotlakım proudem páry. Laboratorní vısledky ukázaly, že zdivo mostu nebylo nečekanou akcí poškozeno.

Vandalismus policie řešila ve zkráceném přípravném řízení: 

Soudy

Sledovat další díly na iDNES.tv