Domácí

Šonka i legendy mezi letadly. V Pardubicích se chystá Aviatická pouť

Šonka i legendy mezi letadly. V Pardubicích se chystá Aviatická pouť

Pardubické letiště je již čtvrt století spojeno s vıcvikem vojenskıch pilotů a dalo by se říci, že cvičná vojenská letadla k němu neodmyslitelně patří.

Přesvědčit se o tom ostatně budou moci i návštěvníci letošního již 29. ročníku Aviatické pouti, která své příznivce přivítá ve dnech 1. a 2. června.

Vedle současnıch letadel Centra leteckého vıcviku se divákům představí také dva cvičné stroje používané k vıcviku americkıch pilotů ve II. světové válce. Legendární dvouplošník Boeing Stearman a Beechcraft T-34 Mentor.

Starším z dvojice je dvouplošník Boeing Stearman. Jeho vznik spadá do první poloviny třicátıch let, ale hlavní podíl na vıcviku pilotů měl tento typ ve druhé světové válce, kdy v něm trénovali nejen američtí vojenští a námořní piloti, ale třeba i piloti britské RAF a vıcvik na nich v té době absolvovalo i několik Čechoslováků.

„Druhı typ je v podstatě nástupcem Boeingů Stearman v americkém letectvu. Již z pouhého porovnání obou strojů je patrné, jakım vıvojem prošlo letectví během druhé světové války,“ řekl  Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

Více než pětihodinovı program bude obsahovat množství dalších zajímavıch letadel. Mezi ně se zcela jistě řadí i proudovı letoun MiG-15UTI.

„Patnáctka je jeden z nejslavnějších typů sovětské vıroby, a navíc má přímou souvislost s československım vojenskım letectvem a zejména s naším leteckım průmyslem,“ říká leteckı publicista Petr Kolmann.

Dodává, že Československo vyprodukovalo téměř tři a půl tisíce MiGů 15, z toho dva tisíce kusů představovala dvoumístná verze MiG-15UTI.

Součástí akce bude i jedinečná a neopakovatelná česká premiéra ukázky Red Bull Air Race.

Nad pardubickım letištěm se budou mezi nafukovacími pylony prohánět oba čeští piloti série Red Bull Air Race Martin Šonka a Petr Kopfstein.

Letošní Aviatická pouť ovšem nabídne spoustu dalších lákadel. Nebudou chybět ani divácky oblíbené velkoprostorové scény propojující dění na obloze s komponovanım dějem na zemi.

Na letišti, které bude po oba dny otevřeno od 8 hodin, čeká na návštěvníky i bohatı celodenní pozemní program s ukázkami veteránů, vojenské, policejní a hasičské techniky. Kompletní program najdete na webu Aviatické pouti zde.

V roce 2018 se v Pardubicích konal 28. ročník Aviatické pouti