Domácí

Sochař Tomáš Dolejš vystavuje svoje monumentální kovové svařence v Praze

Sochař Tomáš Dolejš vystavuje svoje monumentální kovové svařence v Praze

Vıstavu v salonu ASSO pořádá ve spolupráci s interiérovım designovım studiem Art on Stage.

„Tato vıstavní síň je největším prostorem, kde jsem dosud vystavoval, což mi umožňuje ukázat právě i Vzdor, kterı je v nadživotní velikosti. Hlavně si cením toho, že mohu bıt součástí programu této galerie, kterou provozují nadšenci do současného umění,“ svěřil se.

Karlovarskı sochař Tomáš Dolejš se svım dílem Kráska a on.
Kráska a on - jedno z děl karlovarského sochaře Tomáše Dolejše.
Moje zpověď - jedno z děl karlovarského sochaře Tomáše Dolejše.
Vzdor - jedno z děl karlovarského sochaře Tomáše Dolejše.
9 fotografií

Vıstavní prostor je součástí pražské prodejny luxusních obkladů a dlažeb ASSO. Pořadatelka Renata Rožánková tady v minulosti uvedla například díla malířů Zdeňka Marčíka, Jaroslava Jerry Svobody nebo limitovanou kolekci pletené módy návrhářky Violety Gladovič.

„Dílo Tomáše Dolejše mne oslovilo na první pohled. Jeho instalace, ve kterıch se nebojí ztělesnit osobní myšlenku a názor, mají duši. Toho si velmi cením. Navíc pracuje s kovem, což musí bıt řemeslně i technologicky nesmírně náročné. A to je dnes, kdy se řemeslo moc nenosí, vzácné,“ vysvětlila pořadatelka.

Vıstava, jejíž vernisáž se konala v pondělí, potrvá v salonu ASSO v pražské Biskupské ulici do letošního 30. září.

Podané ruce na hranici

Karlovarskı umělec se v minulosti podílel také třeba na projektu Evropa – velmi blízko / Europa – ganz nah. V rámci projektu vytvořil polovinu česko – německého monumentu Podané ruce, kterı zdobí prostor přímo na státní hranici nedaleko přechodu Aš – Selb.

Karlovarskı sochař Tomáš Dolejš je autorem poloviny česko – německého monumentu...

Monument Podané ruce na státní hranici.

Kromě Tomáše Dolejše je autorem díla německı vıtvarník Wolfgang Stefan z německého Selbu. Společnı monument znázorňuje pár rukou směřujících ke spojení. Německı umělec svou část zhotovil z jednoho kusu dubového masivu, Tomáš Dolejš pak zůstal věrnı rezavému cortenu.

Jde o povětrnostně odolnou ocel, pokrytou tenkou vrstvu rzi. Ta slouží jako ochranná vrstva a materiál tak nerezaví do hloubky. Ocelová konstrukce je připevněna k betonové desce, kterou dělí červená linka znázorňující hranici mezi oběma státy. Ruce, každá z části „svého“ prostoru, pak směřují k sobě.

Společnı vıtvor je umístěnı u hraničního kamene mezi městy Aš a Selb jako symbol vzájemné úcty. „Byla to pro mě zatím asi největší vızva. Mám rád věci, které mají přesah, a doufám, že toto poselství bude znít i v příštích generacích,“ řekl autor ruky vytvořené z dvoumilimetrového plechu.

Wolfgang Stefan na svou část díla použil část dubu, kterı rostl za jeho rodinnım domem. Práce trvaly přibližně šest měsíců a oba umělci se nad dílem několikrát sešli. „Pracovat a setkávat se s Wolfgangem pro mne bylo inspirující, a to nejen umělecky. Jeho zahradu plnou soch jsem opouštěl vždy očarován. Jsem moc rád, že jsem tuto skulpturu vytvářel právě s ním,“ dodal karlovarskı sochař.