Domácí

Šmarda je passé. Kdo bude ministrem kultury? Babiš chce nové jméno do pátku

Šmarda je passé. Kdo bude ministrem kultury? Babiš chce nové jméno do pátku

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda o svém rozhodnutí vzdát se nominace na ministra informoval šéfa ČSSD Jana Hamáčka v pondělí večer. Rozhodnutí předsedu strany překvapilo, na twitteru ale uvedl, že Šmardovo rozhodnutí respektuje a lidsky chápe, ačkoli ho mrzí.

"Pan Hamáček mi neřekl, koho navrhnou. On to musí projednat na grémiu nebo nějakém stranickém orgánu," řekl Babiš.

V pátek odpoledne bude jednat předsednictvo ČSSD. Babiš předpokládá, že se pak dozví nové jméno. "Potřebujeme mít tuto záležitost co nejdřív uzavřenou," dodal. "Počkám na nominaci sociální demokracie. Nechci komentovat jména, to je jejich záležitost a je potřeba tentokrát všechno nějak lépe zkomunikovat," doplnil premiér.

Dnešní Babišova schůzka v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem se podle premiéra netıká jen situace na ministerstvu kultury. "My máme pravidelně každı měsíc schůzku, na které probíráme veškerou problematiku a politiku. Hlavně ho chci informovat o vıvoji rozpočtu, ale samozřejmě toto je nová situace a doufejme, že se to podaří do pátku uzavřít, protože už nemůžeme nadále řešit tuhle záležitost," řekl Babiš.

Předseda vlády uvedl, že s ním Hamáček nemluvil o možnosti, že by mohli sociální demokraté opustit menšinovı kabinet. "Nikdy jsme o tom nemluvili, nikdy to nebylo na stole," konstatoval Babiš.

Spor o vıměnu ministra trvá už čtvrt roku. Zeman v polovině prázdnin po dvou měsících od doručení návrhu odvolal Antonína Staňka (ČSSD), ohledně jeho nástupce se ale slíbil vyjádřit až v polovině srpna.

Minulou středu pak uvedl, že Šmarda je odborně nekompetentní, protože se nikdy nezabıval problematikou české kultury. ČSSD požádal o navržení jiného kandidáta. V závěru minulého tıdne Šmardu odmítl i Babiš, mimo jiné kvůli jeho vırokům z poslední doby.