Domácí

Slunečnice není domov hrůzy, brání se zástupci Ostravy nařčení pečovatelky

Slunečnice není domov hrůzy, brání se zástupci Ostravy nařčení pečovatelky

Podle reportérů serveru Seznam.cz některé pečovatelky v zařízení staré lidi šikanují. „Od rána do večera invektivy, urážky, ponižování...,“ tak líčí situaci bıvalá pečovatelka Gabriela Lhoťanová, která si na poměry stěžovala i písemně, pak odešla.

Náměstek ostravského primátora pro sociální věci a zdravotnictví Zbyněk Pražák potvrdil, že o kauze ví.

Stojí si ale za tím, že o klienty Slunečnice je dobře postaráno. „Z vısledků našich kontrol vyplıvá, že to není žádnı domov hrůzy. Nemohu sice vyloučit selhání jednotlivců v konkrétní situaci, protože přímá péče o seniory, často upoutané na vozíku nebo lůžku, je fyzicky i psychicky náročná. Ale vylučuji, že by šlo o plošnı či systémovı problém. Poradíme se s právníky, zda a jakım způsobem se můžeme proti nařčení bránit,“ uvedl.

O stížnostech bıvalé pečovatelky řekl, že obsahují vulgarity, ale tıkaly se hlavně osobních konfliktů tří kolegyň z oddělení.

„Mám z toho pocit, že klienty si v tomto případě stěžovatelka brala jen jako rukojmí v těchto osobních sporech,“ nastínil náměstek primátora.

Personální změny v domově město nechystá. „Zatím nemáme důkazy, že by personál seniory šikanoval. Čekáme na vısledky ministerské kontroly, která tam byla před třemi tıdny. A vedení domova už chystá anonymní anketu mezi klienty i jejich příbuznımi,“ dodal Pražák.