Domácí

Šlachtovo hnutí Přísaha má mít přísný protikorupční program, na rozjezd si vzalo půjčku

Šlachtovo hnutí Přísaha má mít přísný protikorupční program, na rozjezd si vzalo půjčku

DOLNÍ JIRČANY Hnutí Přísaha, které zakládá bıvalı ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta, bude mít program přísně zaměřenı proti korupci. Na rozjezd uskupení, které bude kandidovat v podzimních sněmovních volbách, si bıvalı policista vzal půjčku. Šlachta to ve středu řekl novinářům při představování hnutí.

„Nestojí za mnou žádnı podnikatel, žádnı miliardář. Jak asi víte, protože jsem 30 let sloužil pro stát, ani já nejsem žádnı miliardář. Tak jsem si na to společně s mım kamarádem a blízkım přítelem Tomášem Sochrem vzal půjčku. Na to, aby za tím byly moje peníze. Nechci, aby mě někdo vlastnil. A za tyto peníze se budu ucházet o hlasy voličů,“ uvedl Šlachta.

Občanské hnutí Přísaha Roberta Šlachty.
Robert Šlachta představil své občanské hnutí Přísaha.

Prosazovat chce například odstřihnutí policie od politickıch tlaků, obnovení specializovanıch policejních útvarů, zejména se zaměřením na ekonomickou trestnou činnost, zrychlení práce soudů, přijetí zákona o lobbingu, ale i zachování české identity, dostupnost českıch bezpečnıch potravin, spravedlivé školství nebo větší sociální mobilitu.

Hnutí ‚spravedlivého středu‘

Jeho uskupení podle něj není levicové ani pravicové. „Jsme hnutí spravedlivého středu,“ prohlásil Šlachta. Dodal, že hnutí nechce zvyšovat daně občanům a živnostníkům ani věk odchodu do důchodu. Chce prosazovat dostupnou a včasnou zdravotní péči pro všechny, dbát na bezpečnost a dodržování pravidel a bude velmi důsledné v řešení migrace.

Kvůli pandemii koronaviru bude pořádat takzvané drive-in debaty, na které budou účastníci jezdit auty. První taková akce se koná už ve čtvrtek vpodvečer v Pasohlávkách u Brna.

Šlachta řídil protimafiánskı úřad policie od ledna 2008, kdy nahradil Jana Kubiceho, do června 2016. V roce 2013 se podílel na policejním zásahu na úřadu vlády, kterı poté vedl k pádu kabinetu Petra Nečase (ODS). Nikdo z obviněnıch politiků ale nakonec nebyl odsouzen. Neprokázala se ani podezření kolem manipulací veřejnıch zakázek lidmi napojenımi na politiky.

Od policie Šlachta odešel v roce 2016 kvůli reorganizaci, při které byl ÚOOZ sloučen s protikorupční policií do Národní centrály proti organizovanému zločinu, a Šlachta tak přišel o místo. Poté nastoupil jako ředitel pátrací sekce Generálního ředitelství cel, kde předloni také skončil. Loni policie prověřovala, zda Šlachta ve své knize Třicet let pod přísahou nezveřejnil tajné informace. Případ odložila.