Domácí

Skandál: Ministr Vojtěch sháněl informace přes lobbistu Horáčka

Skandál: Ministr Vojtěch sháněl informace přes lobbistu Horáčka

Vojtěch sháněl informace podle rozhlasu v roce 2015, kdy byl tajemníkem tehdejšího ministra financí a šéfa hnutí ANO, nynějšího premiéra Andreje Babiše. Vojtěch tehdy řešil s lobbistou Horáčkem přes e-mail například žalobu, kterou se chtěl domoci údajů o platu manželky tehdejšího ministra zdravotnictví za ČSSD Svatopluka Němečka - Zdenky Němečkové Crkvenjaš.

"Trochu jsem upravil, ale jinak super. Díky moc. Pošlete mi pak, prosím, finální verzi, jak došla k soudu. Ještě jednou díky za spolupráci," napsal Vojtěch v srpnu 2015 Horáčkovi. Žalobu tehdy podala Horáčkova advokátka, což rozhlasu potvrdila mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Vojtěch sdělil ČTK, že se na ministerstvu financí v letech 2014 až 2017 zabıval hospodařením nemocnic a Horáček se mu sám z vlastní iniciativy nabídl, že mu se zprůhledňováním zdravotnictví pomůže podáním žádostí o informace. "Pan Horáček mi v době, kdy jsem ještě netušil, co je zač, nabídl, že tyto žádosti podá. Vzhledem k tomu, že je může podat kdokoliv, neviděl jsem na tom nic špatného. Pokud by mi to tehdy pan Horáček nenabídl, podal bych ty žádosti dřív, nebo později sám," tvrdí Vojtěch.

Třeba v případě žádosti o informace o hospodaření České televize a platech jejích zaměstnanců však Vojtěch podle rozhlasu poprosil Horáčka o podání žádosti sám. "Mohl bych na Vás mít ještě jednu prosbu? Potřeboval bych poslat žádost podle zákona číslo 106 na Českou televizi, kde jsou velké otázky, pokud jde o její hospodaření," napsal Vojtěch Horáčkovi v dubnu 2015. "Přiznám se, že už si nepamatuji, proč to bylo. Asi jsem taky dostal nějakou informaci, že něco není v pořádku," odpověděl Vojtěch rozhlasu na otázku, proč chtěl přes Horáčka podat žádost o informace o České televizi.

Tehdejší Vojtěchův nadřízenı Babiš měl s ministrem Němečkem dlouhodobé spory a kritizoval i Českou televizi. Vojtěch nepopřel, že část informací získanıch přes Horáčka pak Babišovi předal. "Tak možná, že nějaké obecné informace, ano. Ale to si skutečně nepamatuju. Bylo to hlavně pro moje účely," řekl rozhlasu. Babiš se k tomu rozhlasu odmítl vyjádřit. Vojtěch ve vyjádření zaslaném ČTK ale popírá, že by chtěl informace využívat k nějakım zákulisním politickım hrám. "Žádné zákulisní hry jsem nehrál, snažil jsem se pouze rozkrıvat nekalosti ve zdravotnictví," uvedl.

Ministr Vojtěch sdělil, že se mu Horáček mstí za odstřižení od penězovodů ve státních nemocnicích. Stíhanı lobbista je podle policie hlavní postavou kauzy manipulací s nemocničními zakázkami. Vojtěch tvrdí, že v době, kdy byl s Horáčkem v kontaktu, netušil, že byl lobbista. "V té době nikdo nevěděl, že je pan Horáček problematická osoba," uvedl. Média už ale před rokem 2015 uváděla, že je Horáček spojován s účelovımi nábory takzvanıch mrtvıch duší do ČSSD.

Vojtěcha kvůli kontaktu s Horáčkem kritizuje ODS. "Pokud se potvrdí informace veřejnoprávního rozhlasu o tom, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve své předchozí funkci tajemníka Andreje Babiše využíval služeb kmotra Horáčka ke snahám o diskreditaci politické konkurence, měl by okamžitě opustit post ministra zdravotnictví," uvedla v tiskové zprávě místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. "Funkce ministra není slučitelná s diskreditačními praktikami předrevoluční StB, přestože si zřejmě Andrej Babiš i Adam Vojtěch myslí opak. Žijeme v roce 2019, ne v roce 1982," doplnila.