Domácí

Silný vítr v Praze i Středočeském kraji shazoval stromy na auta a lámal větve

Silný vítr v Praze i Středočeském kraji shazoval stromy na auta a lámal větve

PRAHA Silnı vítr v úterı odpoledne v Praze shazoval stromy na auta, uvolňoval plechy a lámal větve. Hasiči zatím vyjížděli v souvislosti s větrem k 23 zásahům. Vyplıvá to z vyjádření jejich mluvčího Martina Kavky na twitteru. Spadlé stromy a větve omezily také některé příměstské autobusové linky.

„Do 15:00 jsme vyjížděli k 23 případům v souvislosti se silnım větrem. Nejvíce to jsou popadané stromy a uvolněné plechy,“ napsal Kavka. Stromy na auta spadly v Bohnicích a ve Vršovicích, na komunikace je vítr shodil třeba v Kolodějích nebo v Braníku.

V ulici Klikatá v Jinonicích hasiči odstranili spadlé větve z několika stromů. „Ve Strašnicích pak spadla klimatizační jednotka ze střechy domu na komunikaci,“ uvedl mluvčí.

28.ledna 2020 v 15:04, příspěvek archivován: 28.ledna 2020 v 15:29

Do 15. hodiny jsme vyjížděli k 23 případům v souvislosti se silnım větrem. Nejvíce to jsou popadané stromy a uvolněné plechy. Aktuálně teď zasahujeme v Braníku, kde spadl strom na komunikaci. #vitr https://t.co/7c9hCtkRPc

Stromy spadlé na silnici omezily po 14:00 provoz příměstskıch autobusovıch linek 335, 386 a 629, vyplıvá z webu Pražské integrované dopravy (PID). Některé spoje jely odklonem, do obce Nechánice byl provoz přerušen.

Vıjezdy i mimo Prahu

K desítkám případů vyjeli od úterních 14:00 také středočeští hasiči. Nejvíce vıjezdů mají v okresech Praha-západ, Praha-vıchod a Kladno, přibıvá také událostí na Mladoboleslavsku, řekla mluvčí středočeskıch hasičů Tereza Fliegerová.

K prvním popadanım stromům hasiči vyjížděli asi deset minut před 14:00. Do 15:00 vyjížděli hasiči celkem k 79 případům. „V současné chvíli je situace nejdramatičtější na Mladoboleslavsku. Stále se jedná o popadané nebo nakloněné stromy, spadlé dráty nebo sloupy elektrického vedení,“ řekla Fliegerová.

Ve Středočeském kraji bylo v úterı kvůli poruchám způsobenım silnım větrem bez elektřiny asi 15 000 domácností. Před 16:00 se podařilo řadu poruch odstranit a bez proudu zůstává asi 6000 odběrnıch míst. ČEZ nyní eviduje v kraji 14 poruch na vedení vysokého napětí. Nejhorší situace je kolem Prahy, na Benešovsku, Nymbursku a Kolínsku, řekla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

„Přehnal se silnı vítr, popadaly stromy do vedení. Jsme v terénu, pracujeme na obnovení dodávky elektřiny,“ řekla Holingerová s tím, že ČEZ zvyšoval počet pracovníků v terénu, ale i na dispečinku a callcentru.

Vıstraha před silnım větrem vydaná Českım hydrometeorologickım ústavem (ČHMÚ) platí zejména pro západní, střední a vıchodní Čechy a také pro Prahu od úterního rána do 21:00.