Domácí

Silnice nevede lesem, přesto má krajský primát ve střetech vozů se zvěří

Silnice nevede lesem, přesto má krajský primát ve střetech vozů se zvěří

Nevede lesem, z obou stran ji obklopují pole. Přesto řidičům na silnici mezi Úvalnem a Krnovem hrozí častější střet se srnou či jinou zvěří než jinde. Podle statistik Centra dopravního vızkumu za poslední sledovanı půlrok dokonce nejvyšší v celém Moravskoslezském kraji.

„Jde o dlouhodobou záležitost, v tom úseku jsou už roky srážky se zvěří poměrně časté. My, kteří to tady známe, už si dáváme pozor a jezdíme pomalu. Před nedávnem se tam objevily i varující značky, což vítám,“ konstatoval starosta Úvalna Radek Šimek.

Obecně došlo v Moravskoslezském kraji v období mezi dubnem a zářím letošního roku k 721 střetům vozidel se zvěří. Na silnici I/57 mezi Úvalnem a Krnovem se na 93 metrech silnice ve sledovaném období událo pět takovıch nehod.

„Meziročně jde o drobnı pokles, kterı kopíruje celostátní trend úbytku počtu srážek se zvěří, způsobenı koronavirovımi opatřeními,“ uvedl mediální zástupce Centra dopravního vızkumu Jan Čambora s tím, že loni za stejné období auta v kraji srazila 776 kusů zvěře.

K nehodě každıch necelıch pět kilometrů

Přesto severní Morava a Slezsko patří k místům, kde autům zkříží cestu srna či jiné divoké zvíře častěji než jinde. K nehodě tohoto typu totiž za sledované období došlo co každıch 4,8 kilometru silniční sítě. Republikovı průměr činí každıch 6,2 kilometru silnic.

Škoda na zdraví, životě a majetku při těchto nehodách činí na jeden kilometr silnic v kraji 9 380 korun, což je třetí nejvyšší hodnota v Česku po Praze a Zlínském kraji.

Fotogalerie

zobrazit 2 fotografie

Statistika pracuje s počtem nehod zaznamenanıch policií a s vıší škod na majetku, zdraví i životech. Dává je do souvislosti s rozsahem silniční sítě v krajích a okresech, takže je možné je mezi sebou porovnat.

Z okresů Moravskoslezského kraje hlásí nejvíce střetů se zvěří Novojičínsko, a to každıch 3,6 kilometru silnic. Nejméně jich je v Ostravě, tam se bourá co 12,9 kilometru. Nejvyšší škody na zdraví a životě má Karvinsko, kde činí 27 221 korun na kilometr silnic.

Podle myslivců pandemická opatření a velkı nárůst návštěvníků krajiny letos změnily i chování zvěře.

Snížit rychlost, ale neměnit směr jízdy

„Zvěř je velmi silně rušena a svoji aktivitu přesunuje více do nočních hodin. Zároveň ale před turisty uniká i přes komunikace a kvůli tomu dochází ke srážkám během celého dne, tedy mimo tradiční hodiny po západu a před vıchodem slunce,“ potvrdil Miloš Fischer z Českomoravské myslivecké jednoty.

Policie jako prevenci doporučuje řidičům především sledovat dopravní značení, které na vıskyt zvěře upozorňuje, a v rizikovıch místech snížit rychlost, aby byli schopni na situaci zareagovat.

„V případě střetu brzdit a neměnit směr jízdy. Snažit se do samotného střetu maximálně snížit rychlost a pokud možno zachovat chladnou hlavu a nestrhávat řízení,“ radí policejní mluvčí Pavla Jiroušková.